Geriatria | Katarzyna Bogacka | 19 czerwca 2017, 9:26

Społecznie stajemy się seniorami

Ze względu na różnego rodzaju skutki starzenia się, osoby starsze częściej skarżą się na problemy zdrowotne, które z czasem doprowadzają do braku samodzielności wśród seniorów.
fot. pixabay.com

Seniorzy to grupa społeczna, której liczebność z roku na rok rośnie. Dane pokazują, że w krajach rozwiniętych długość życia ludności również ewoluuje. Jak wygląda proces starzenia i jakie są największe problemy seniorów?

Według The World Factbook tworzonego przez Central Intelligence Agency (CIA) 15.67% polskiej populacji to osoby powyżej 65 roku życia (w tym 2,362,421 mężczyzn i 3,682,069 kobiet), natomiast grono 55-64 latków to aż 14.54% ( 2,645,228 mężczyzn i 2,962,305 kobiet). To oznacza, że duży odsetek naszego społeczeństwa stanowią osoby starsze lub w wieku przedemerytalnym.

"Starzenie to proces, który zaczyna się wraz z dniem urodzin. Początkowo organizm i procesy życiowe człowieka dążą do osiągnięcia szczytu możliwości przypadające na przedział wiekowy 20-30 lat. Następnie intensywność tego procesu zaczyna sukcesywnie spadać. Oczywiście czynniki zewnętrzne i styl życia w dużym stopniu determinują szybkość tego procesu" - twierdzi prof. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, koordynator kampanii Stawka to Życie. Zastawka to Życie.

Ze względu na różnego rodzaju skutki starzenia się, osoby starsze częściej skarżą się na problemy zdrowotne, które z czasem doprowadzają do braku samodzielności wśród seniorów. Niemal połowa osób po 75. roku życia posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub odczuwa ograniczenia sprawności w podstawowych czynnościach.

"W populacji 65+ ze szpitala korzysta się ponad trzy razy częściej i prawie pięć razy więcej wydaje na leki. Zakładamy zatem, że w 2030 r. będzie 140 tys. hospitalizacji kardiologicznych więcej" - dodaje prof. Dudek.

"Skrócenie okresu hospitalizacji i rehabilitacji w tej najstarszej grupie społecznej jest istotne zarówno z powodów ekonomicznych jak i przede wszystkim medycznych oraz społecznych" - komentuje prof. Adam Witkowski, Kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, koordynator kampanii Stawka to Życie. Zastawka to Życie.

Starzenie się społeczeństwa to proces, który również zmienia oblicze współczesnej medycyny. Dziś informatyzacja i telemedycyna oraz innowacyjne technologie medyczne to odpowiedź nie tylko na choroby przewlekłe, ale przede wszystkim na potrzeby starzejącego się społeczeństwa w kontekście utrzymania zdrowia, jakości życia i samodzielności nawet w starszym wieku.

Zmniejszenie urazu operacyjnego stało się więc jednym z krytycznych problemów, wokół których koncentruje się rozwój technologii medycznej. Najszybciej rozwijającą się technologią w leczeniu strukturalnych serca są obecnie przezcewnikowe implantacje zastawki aortalnej (TAVI). Od czasu pierwszych implantacji wykonanych przez Alana Cribier własnoręcznie wykonanej zastawki w 2002 roku, ilość wszczepień tą techniką rośnie w postępie geometrycznym. Obecnie ilość implantacji na świecie szacuje się na 75 000 rocznie. TAVI umożliwia przede wszystkim nieinwazyjne leczenie chorych seniorów i obciążonych wysokim ryzykiem operacyjnym, dla których do tej pory nie było alternatywy dla farmakoterapii. Innowacyjne rozwiązanie w medycynie, jakim jest implantacja zastawki aortalnej za pomocą cewnika promuje realizowana od 2015 roku kampania społeczna “Stawka to Życie. Zastawka to Życie” będąca częścią europejskiej inicjatywy Valve for Life.

Seniorzy to grupa, która już odgrywa coraz ważniejszą rolę w naszym społeczeństwie. Emerytura przestaje być kojarzona z końcem życie, a osoby w podeszłym wieku rozpoczynają życie na nowo nie zwalniając tempa życia.

Według prognozy Eurostatu liczba ludności Unii Europejskiej do 2050 r. wzrośnie o 3,6 proc., jednak w Polsce zmaleje o ok. 10 proc.. Wskaźnik starości wzrośnie we wszystkich krajach, ale w Polsce prawie dwukrotnie i wyniesie ponad 30 proc., co przesunie nas na 7. pozycję wśród krajów Unii o najstarszej strukturze wieku. Wciąż rosnąca liczba osób w wieku po produktywnym, pokazuje, że mamy do czynienia ze zjawiskiem starzejącego się społeczeństwa. W obliczu niżu demograficznego powinniśmy zwrócić uwagę na tę grupę społeczną, jako znaczącą część społeczeństwa, w końcu także i my będziemy kiedyś seniorami.
 


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem