Nowatorski zabieg | DP | 13 czerwca 2017, 15:15

Wyhodowali rogówki z komórek macierzstych

U pacjentów doszło do oparzenia wapnem gaszonym, czyli wodorowęglanem wapnia, jednym z najczęściej spotykanych środków chemicznych uszkadzających powierzchnię oka.
fot. SUM

Lekarze Oddziału Klinicznego Okulistyki w Zabrzu należącym do ŚUM w Katowicach przeszczepili pacjentom po oparzeniu powierzchni oka komórki macierzyste nabłonka rogówki. To pierwsza taka operacja w Polsce.

W efekcie tej nowatorskiej metody ostrość widzenia poprawia się nawet o ok. 70 proc. Zaletą zabiegu jest także niewątpliwie krótki okres rekonwalescencji od 4 dni do miesiąca, z tym, że już po kilku dniach po operacji widać pierwsze pozytywne efekty.

Przed operacją ocenie podlegają takie czynniki jak ogólny stan zdrowia pacjenta, stopień unaczynienia rogówki, ostrość widzenia, ciągłość nabłonka. Wykonywana jest także procedura kwalifikacyjna, która obejmuje pobranie próbki z oka zdrowego, potem hodowlę komórek macierzystych (tzw. Holocar) celem przeszczepu w tkankę uszkodzoną.
Holoclar to produkt ATMP, czyli tzw. zaawansowanej terapii medycznej, stosowany w leczeniu niewydolności komórek macierzystych nabłonka rogówki poprzez zastosowanie hodowanego, autologicznego nabłonka rogówki zawierającego komórki macierzyste. Metoda może być stosowana u dzieci i dorosłych o ile spełniają one powyższe warunki.
W kolejce „po rogówkę” czeka już siedem osób w tym dziecko. Oddział Kliniczny Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu w przyszłości planuje przeszczep u 2 dzieci i u 10 dorosłych.

Sukces zabrzańskich specjalistów cieszy tym bardziej, że droga do uzyskania zgody od Komisji Europejskiej na zastosowanie tego nowatorskiego rozwiązania trwała siedem lat, a praca nad komórkami macierzystymi aż 17!

Śląscy specjaliści dokonali już pierwszego na świecie pobrania komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka, i za ok. cztery miesiące wykonają pierwszy przeszczep hodowanego nabłonka rogówki u tak młodego pacjenta.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem