Personalia | JG | 24 maja 2017, 9:23

WHO ma nowego szefa


fot. archiwum

Nowym dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) został były minister zdrowia i były szef dyplomacji Etiopii Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zastąpi on na tym stanowisku Chinkę Margaret Chan, której kadencja na stanowisku dyrektora WHO po dziesięciu latach zakończy się 30 czerwca.

Nowy szef WHO obiecał , że "będzie pracował niestrudzenie, aby wprowadzić w życie obietnicę WHO (dotyczącą wprowadzenia) powszechnej opieki zdrowotnej" oraz wypracować "solidne metody reagowania" w sytuacjach kryzysowych. Zapewniał, że jako człowiek, który wychował się w skromnych warunkach, nie akceptuje, by "ludzie umierali, ponieważ są biedni".
Kandydaturę Tedrosa poparł były dyrektor amerykańskiego Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC) dr Thomas Frieden, który w opublikowanym w ubiegłym tygodniu na łamach "New York Timesa" liście chwalił byłego ministra za wdrożenie w Etiopii innowacyjnych rozwiązań upowszechniających dostęp do opieki zdrowotnej.
52-letni Tedros zostanie pierwszym szefem WHO, który nie jest z wykształcenia lekarzem; były minister zdrowia jest znanym ekspertem ds. leczenia malarii, ma dyplomy z zakresu biologii i immunologii chorób zakaźnych oraz doktorat w dziedzinie publicznej opieki zdrowotnej.

Źródło: PAPTen serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem