FAKTY | jr | 12 maja 2017, 14:31

Zasłużeni Dawcy Przeszczepu odznaczeni przez ministra

W latach 2009 – 2016 odznakę „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” wraz z legitymacją odebrało 1066 dawców.
fot. mz.gov.pl

Już po raz ósmy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uhonorował osoby, które zdecydowały się oddać do przeszczepienia swoje narządy, komórki lub tkanki, wręczając im odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Nazwał bohaterami, a dzisiejszą (12 maja) uroczystość – próbą ukazania tego bohaterstwa. „Nie ma dobrych słów do tego, aby Państwa determinację, odwagę i poświęcenie oddać i wystarczająco podziękować” – podkreślił – „jest wiele osób, które dzięki Państwu żyją”.

Rozwój medycyny spowodował, że transplantologia jest od wielu lat bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Największym problemem transplantologów i ich podopiecznych jest obecnie zbyt mała – w stosunku do potrzeb – liczba narządów do przeszczepiania.
Minister przypomniał, że w historii polskiej transplantologii jest już ogromna rzesza dawców, ale są też tacy, którzy czekają w kolejkach do przeszczepów. „To święto dzisiejsze jest też okazją do tego, żeby pokazać, że ci ludzie po prostu nas potrzebują” – dodał.

Odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu”

Uroczystości nadania odznaczeń, które odbywają się od 2010 r., to ważny element działań na rzecz rozwoju polskiej transplantologii. Działania te są prowadzone w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. Z wnioskiem o nadanie odznaczeń występuje dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji „Poltransplant”. W latach 2009 – 2016 odznakę „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” wraz z legitymacją odebrało 1066 dawców.
Dawstwo komórek, tkanek i narządów lub fragmentu wątroby jest niezwykle szlachetne. To dar, który może uratować życie drugiej osobie.

Odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu” wraz z legitymacją przyznawane są dawcom zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2008 r. w sprawie odznak „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu”.
Gośćmi honorowymi byli prof. Wiesław Jędrzejczak – konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, prof. Sławomir Nazarewski – konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, dr Artur Kamiński – dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” oraz Anna Łęczycka – koordynator transplantacyjny.

Druga cześć uroczystości odbędzie się 8 września 2017 r. o godz. 11:00 w Ministerstwie Zdrowia w sali kolumnowej.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem