Pediatria | MG | 12 maja 2017, 10:02

Wsparcie dla wcześniaków

Ewa Zajączkowska ( po lewej), Grażyna Pazera z Andrzejem Domańskim - dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
fot. www.wszzkielce.pl

Powstało Stowarzyszenie na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich. Organizacja utworzona na bazie Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zrzesza: lekarzy, pielęgniarki, położne i rodziców dzieci, które urodziły się przedwcześnie.

"Chcemy zwrócić uwagę, że potrzebna jest wrażliwość i solidarność społeczna dla dzieci i rodziców dzieci, które urodziły się przed terminem porodu, aby pomóc im w rozwiązaniu problemów związanych z tym przedwczesnym porodem. Wcześniak jest to najsłabsza istota ludzka! Noworodek urodzony o czasie potrzebuje mamy i taty, a maluszek, który przyszedł na świat przedwcześnie, w pierwszym etapie, potrzebuje personelu medycznego, a potem wrażliwych ludzi, społeczeństwa, które pomoże mu wyrównać rozwój do rozwoju dzieci urodzonych we właściwym terminie" – mówi doktor Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii WSzZ, wiceprezes Stowarzyszenia. Podkreśla, że organizacja ma działać na rzecz rozwoju neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, ale i w innych placówkach w regionie.

"Do stowarzyszenia zapraszamy wszystkie osoby, które bezpośrednio dotknął problem wcześniactwa: zarówno personel medyczny, który wie jak pomóc wcześniakom, albo chce podnieść swoje kwalifikacje, ale również - przede wszystkim - rodziców dzieci, które urodziły się przedwcześnie – podkreśla Ewa Zajączkowska, prezes Stowarzyszenia na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich, mama wcześniaka. - Każdy rodzic jest dla nas cenny, bo każdy rodzic to inna historia: jak dziecko się wyprowadza z wcześniactwa, albo jak żyje się z jego konsekwencjami" – kontynuuje.

Jak opowiada Ewa Zajączkowska, rodzicem wcześniaka zostaje się nagle, w dramatycznych okolicznościach, człowiek zostaje postawiony pod „ścianą”, w pył rozsypują się plany i marzenia. "Osobiste doświadczenie jest dla nas bardzo ważne, bo jest świadectwem, wielkim wsparciem dla innych osób, które też znalazły się  w takiej sytuacji" – konkluduje Ewa Zajączkowska.

Cele jakie stawiają przed sobą członkowie stowarzyszenia to: edukacja – propagowanie wiedzy o wcześniactwie, wspieranie rodziców, szkolenie personelu medycznego, ale i działalność charytatywna, która ma zaowocować zakupem wyposażenia dla oddziałów neonatologicznych i aparatury medycznej dla rodzin wcześniaków.

Stowarzyszenie, wspólnie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach organizuje IV Zjazd Wcześniaków Świętokrzyskich, który 10 czerwca odbędzie się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin. Zaproszenie na wydarzenie otrzyma kilkaset rodzin z województwa świętokrzyskiego. Impreza będzie miała charakter otwarty. "Zapraszamy wszystkich, którzy są zainteresowani tą tematyką"- podkreśla Grażyna Pazera.

Ze stowarzyszeniem można kontaktować się za pomocą grupy facebookowej Wcześniaki z Kielc.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem