Tydzień Wiedzy o Nadciśnieniu Płucnym | jr | 12 maja 2017, 9:28

Sportowcy i gwiazdy dla chorych na nadciśnienie płucne

Członkowie Warsaw Eagles - drużyny futbolu amerykańskiego tuż przed treningiem
fot. archiwum

W ramach tegorocznej obchodów Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego członkowie Warsaw Eagles - drużyny futbolu amerykańskiego jeden ze swoich treningów zadedykowali chorym na nadciśnienie płucne. Chcieli w ten sposób pokazać kontrast między możliwościami sportowców a ograniczeniami osób chorych na nadciśnienie płucne. W widowiskowym „treningu gigantów do utraty tchu…” wzięły udział także gwiazdy, które w ten sposób wyrażają solidarność z chorymi i wspierają edukację na temat nadciśnienia płucnego.

Nadciśnienie płucne tętnicze to rzadka choroba, w której stopniowo podwyższa się opór naczyń płucnych dla przepływającej przez nie krwi. Ciśnienie krwi w tętnicy płucnej wzrasta wówczas powyżej wartości prawidłowych (20 mmHg), przekraczając momentami wartość60 mmHg, co skutkuje niewydolnością serca. Nadciśnienie płucne to groźne schorzenie, które  nieleczone prowadzi do śmierci.

„Zdrowy człowiek poczuje trudności ze złapaniem oddechu dopiero  przy zwiększonej aktywności ruchowej, ale codzienne funkcjonowanie, w którym brakuje tchu… aż trudno sobie wyobrazić. To musi być niezwykle uciążliwe, dlatego chorych na nadciśnienie płucne możemy określić „gigantami życia codziennego”. W futbolu amerykańskim liczy się przede wszystkim siła i tempo. Choć szybkość jest nie do przeskoczenia w przypadku nadciśnienia płucnego, to podziwiam chorych za ich  olbrzymią wytrzymałość i konsekwencję” – mówi Michał Gralewski, pełnomocnik Zarządu drużyny Warsaw Eagles, która w tym roku przeprowadza specjalny „trening gigantów do utraty tchu”.

Szybkie rozpoznanie tętniczego nadciśnienia płucnego ma kluczowe znaczenie dla przebiegu choroby i skuteczności podejmowanego leczenia. Jednocześnie, brak jednoznacznie charakterystycznych objawów w pierwszych etapach choroby powoduje, że diagnostyka jest utrudniona. „Obniżona wydolność fizyczna, szybkie męczenie się i uczucie duszności podczas wysiłków fizycznych jeszcze niedawno dobrze tolerowanych to sygnały, które powinny wzbudzić czujność, szczególnie, jeśli dotyczą młodych ludzi”- wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego i chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku oraz Ordynator Oddziału Kardioangiologii w ECZ.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem