choroby zakaźne, kleszcze | jr | 3 maja 2017, 13:08

Kleszcze na majówce

Właśnie zaczyna się sezon wzmożonej aktywności kleszczy.
fot. pixabay.com

Kto tylko mógł wyjechał na majówkę. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu się przed kleszczami, bo właśnie zaczyna się sezon ich wzmożonej aktywności.

Lek. med. Jakub Berczak, internista Grupy LUX MED radzi jak uchronić się przed kleszczami:

Gdzie można spotkać kleszcze?

Przede wszystkim na wilgotnych i ciepłych, porośniętych roślinnością terenach takich jak: lasy, łąki, brzegi rzek czy jezior. Jeśli planujesz majówkę w takim otoczeniu – zachowaj szczególną ostrożność, bo tam jest ich najwięcej. Jednak w okresie ich wzmożonej aktywności, czyli wraz z początkiem wiosny – możemy je spotkać również w parku czy we własnym ogródku.   

Czapka i długie rękawy

Na spacer do lasu czy nad jezioro powinniśmy zakładać długie rękawy, długie spodnie, wysokie skarpety, które naciągniemy na nogawki oraz czapkę, aby ochronić również skórę głowy. Jeśli ubrania nasze będą w jasnym kolorze, mamy większą szansę zauważyć kleszcza i zareagować zanim przedostanie się do naszej skóry. Po każdym powrocie
ze spaceru po lesie należy obejrzeć swoje ciało, szczególną uwagę zwracając na miejsca takie jak: pachwiny, pachy, miejsca za uszami, kolana.

Zapachowa profilaktyka

Nawet jeśli nasza skóra jest chroniona przez ubrania nie daje to pewności, że kleszcze nas nie zaatakują. Reagują przede wszystkim na temperaturę naszego ciała, zapach potu
i wydychany dwutlenek węgla, dlatego wyczuwając naszą obecność już z odległości 20 metrów. Na rynku dostępne są różne spray’e, maści i kremy do stosowania na skórę, których zapach może skutecznie odstraszyć owady.

Gdy kleszcz nas dopadnie…

Jeśli pomimo profilaktyki znajdziemy kleszcza na swoim ciele należy go jak najszybciej wyjąć, aby w ten sposób chronić się przed niebezpiecznymi drobnoustrojami. Najlepiej zgłosić się do najbliższej placówki i poprosić o pomoc doświadczony personel medyczny, który właściwie wyjmie kleszcza i zdezynfekuje miejsce ukąszenia. Jeśli w ciągu kilku dni pojawi się powiększający się rumień wokół rany, obrzęk albo wystąpią objawy grypopodobne – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być oznaką zakażenia boreliozą.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem