Kobiety Medycyny 2017 | Redakcja | 25 kwietnia 2017, 10:02

Mamy wiele powodów do dumy

Ubiegłoroczna gala Kobiet Medycyny
fot. archiwum

Tegoroczny plebiscyt Kobiety Medycyny już zakończony. Od pierwszej edycji honorowym patronatem objęła go Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji Porozumienie bez Barier. Zobaczcie co sądzi o nim była Pierwsza Dama.

"Moje osobiste zainteresowanie ideą przyświecającą pomysłodawcom plebiscytu Kobiety Medycyny wypływa z głębokiej wiary w sens wszelkich działań, zwracających uwagę na Kobiety – zarówno żyjące wśród nas jak i te, które już odeszły – bez których dorobku dzisiejsza medycyna byłaby znacznie uboższa.
Sposobami niesienia ulgi cierpiącym, kobiety interesowały się od zarania dziejów. W naszej słowiańskiej kulturze wiele miejsca zajmowały zielarki i szeptuchy przekazujące sobie zgromadzoną i udoskonalaną wiedzę z pokolenia na pokolenie. Umiały uśmierzać ból, przyspieszać gojenie się ran, stosować zioła z których wiele w dzisiejszej medycynie cieszy się wielkim szacunkiem.
Wrodzony instynkt opiekuńczy, empatia i wielka wewnętrzna siła kobiet spowodowały, iż pewnego dnia udało się im przekroczyć – przez wieki dla nich zamknięte, wrota uczelni medycznych. Zanim to się stało, kobiety przeszły długą i niełatwą drogę ale dokonania wielu z nich budzą najwyższy szacunek i podziw. Jedną z pierwszych takich Polek była niewątpliwie doktor Maria Zakrzewska (1829-1902) nazywana czasem Pierwszą Damą Amerykańskiej Medycyny, która poza zorganizowaniem pierwszego w świecie szpitala zarządzanego, finansowanego i obsługiwanego przez kobiety walczyła też o równouprawnienie kobiet w medycynie.
Dziś kobiety nie muszą na szczęście walczyć o dostęp do studiów medycznych. Są licznie reprezentowane we wszystkich gałęziach medycyny. Robią w tym zawodzie znaczące kariery nie rzadziej niż mężczyźni. Osiągają sukcesy w pracy naukowej a ich wkład w to, czym się dzisiejsza medycyna szczyci jest nie do przecenienia. Jest wiele wspaniałych kobiet w polskiej medycynie. Plebiscyt umożliwia nam zobaczenie tych, które żyją obok nas, przypomina te o których pamiętać powinniśmy.
Nadszedł czas, abyśmy wszystkie te nasze „brylanty” poznali bliżej. Abyśmy zdali sobie sprawę z tego jak wielki przełom dokonał się, niemal na naszych oczach, jak wiele mamy powodów do dumy".
 
Przypomnijmy, że tytuł KOBIETY MEDYCYNY 2017 zdobyła Pani Marta Leśnik, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. Pozostałe laureatki tegorocznej edycji to: pediatra prof. Elżbieta Czkwianianc z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, lekarz rodzinny, pediatra Teresa Dobrzańska-Pielichowska z Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, psychoonkolog dr Mariola Kosowicz z Instytutu Centrum Onkologii w Warszawie i diabetolog prof. Małgorzata Myśliwiec z Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii GUM-ed.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy naszym laureatkom!


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem