FAKTY | MG | 13 kwietnia 2017, 18:07

Przeszczep flory jelitowej w Środzie Wielkopolskiej


fot. archiwum

W szpitalu w Środzie Wielkopolskiej pod kierownictwem gastroenterologa Aleksandra Maleszki przeprowadzono pierwszy w tym regionie zabieg przeszczepu flory bakteryjnej. Zabieg przebiegł pomyślnie a pacjentka czuje się dobrze. W ten sposób średzki szpital stał się 21 w Polsce i drugim w Wielkopolsce ośrodkiem, które dokonują podobnych zabiegów.

Transfer (przeszczep) flory bakteryjnej, jest stosowany już od 60 lat i uważany jest za skuteczny i bezpieczny. Najczęściej stosuje się go w przypadku nawracających lub opornych na klasyczne leczenie antybiotykami dolegliwości. Jak poinformował dr Maleszka pacjentka właśnie wskutek długiego leczenia antybiotykami cierpiała na uporczywe dolegliwości jelitowe związane z zakażeniem bakteriami Clostridium difficile.
Sam zabieg był możliwy dzięki wsparciu Instytutu Profilaktyki Zakażeń, który m.in. dostarczył materiał biologiczny do przeszczepu. Szef Instytutu dr Paweł Grzesiowski. koordynował szczegóły techniczne zabiegu i kwalifikował pacjentkę.

Choć pierwsze, podobne, zabiegi w medycynie chińskiej datuje się na IV wiek naszej ery, pierwszy nowoczesny zabieg dokonano w 1958 roku. Pomimo udowodnionej, ponad 90 procentowej, skuteczności podobnych zabiegów, w Polsce dokonuje ich jedynie około 20 ośrodków. Od wczoraj do tych ośrodków dołączył szpital średzki. Oznacza to, że odtąd pacjentów z podobnymi wskazaniami nie będzie odsyłało się do ośrodków stosujących taką terapię, tylko dokonywało zabiegów na miejscu.

Prezes Zarządu szpitala, Filip Waligóra podkreśla, że fakt iż szpital znalazł się na bardzo krótkiej liście ośrodków stosujących podobną metodę może oznaczać również, że właśnie do Środy będą kierowani pacjenci u których stwierdzono wskazania do realizacji podobnego zabiegu. 

Liczbę pacjentów kwalifikujących się do zabiegu szacuje się w całej Wielkopolsce nawet na kilkadziesiąt osób rocznie.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem