FAKTY | JG | 11 kwietnia 2017, 21:39

Projekt MOBIT w Szanghaju

Biobank UMB jest jedynym takim przedsięwzięciem w tej części Polski.
fot. http://www.umb.edu.pl

W biobanku, który powstał w ramach projektu naukowego MOBIT zgromadzono i opisano materiał biologiczny od ponad 100 pacjentów chorych na raka płuc. Dzięki szczegółowej analizie próbek nowotwór ten będzie można wykrywać dużo wcześniej niż obecnie.

Przedstawiciele konsorcjum tworzącego spotkali się w Centrum Badań Innowacyjnych UMB, aby skoordynować dalsze etapy prac nad nowatorskimi badaniami dotyczącymi wykrywania i leczenia nowotworów płuc. Jak informuje kierownik projektu prof. dr hab. Jacek Nikliński wyniki badań naukowców skupionych w MOBICIE spotkały się z dużym zainteresowaniem  zagranicznych ośrodków. Projekt onkologicznego tworzonego przy UMB prezentowany będzie m.in. w Szanghaju, największym chińskim ośrodku gospodarczym i finansowym.

Czym jest biobank ?

Biobank to swoisty "magazyn tkanek". W sensie technicznym to specjalne zamrażarki, w których w temperaturze minus 80 st. C., gromadzi się materiał biologiczny od pacjentów. Tym może być zarówno krew pełna, osocze, surowica, płyn mózgowo-rdzeniowy, a także tkanki zmienione chorobowo oraz zdrowe. Jednak równie ważne jak zgromadzone tkanki są zebrane i uszeregowane wszelkie dane kliniczne dotyczące materiału pobranego od chorego, znajomość jego nawyków żywieniowych, nałogów czy też rodzinnej historii chorób. Z biobankiem związany jest ogromny potencjał wdrożeniowy i komercyjny, ponieważ wysokiej jakości materiał wykorzystuje się do kompleksowych badań naukowych i klinicznych, których celem jest m.in. poszukiwanie nowych biomarkerów wczesnej diagnostyki, jak i spersonalizowanej terapii chorób nowotworowych opartych na zaburzeniach genetyczno-molekularnych.
 
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem