FAKTY | jr | 10 kwietnia 2017, 11:38

Polskie badania publikacją miesiąca w Journal of Medicinal Chemistry

Ich badania trafiły na okładkę Journal of Medicinal Chemistry
fot. umed.wroc.pl

Zadziała profilaktycznie, przyspieszy walkę z infekcją i skróci rekonwalescencję – wrocławscy naukowcy przebadali właściwości leku, który pomoże leczyć infekcje kości wywołane przez drobnoustroje. Ich badania zostały docenione w USA.

Zaproszenie do współpracy przyszło z Ameryki. Prace prowadzone przez dr. hab. Marzennę Bartoszewicz, prof. nadzw.; dr. Adama Junkę i mgr Monikę Oleksy w Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zwróciły uwagę za oceanem. Naukowcy z Center for Biofilms, University of Southern California zaproponowali wspólne badania leku, który pomóc ma lekarzom w zwalczaniu i profilaktyce infekcji kości.

„ Nasza część projektu dotyczyła badań laboratoryjnych in vitro – wyjaśnia dr Adam Junka. – Stworzyliśmy odpowiedni model kości, wprowadzaliśmy tam lek i  sprawdzaliśmy, jaki wpływ wywiera na patogeny. Przetestowaliśmy kilkanaście wersji leku, by zweryfikować, która z nich działa najlepiej. Nasze wyniki koledzy z Center for Biofilms wykorzystali w testach na zwierzętach. Dzięki temu zamiast dwóch lat, badania zajęły im zaledwie 6 miesięcy” – wyjaśnia naukowiec z Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii UMW.

Inteligentny lek

„Lek wstrzyknięty do organizmu pacjenta sam znajdzie kość, zwiąże się z jej głównym budulcem, czyli hydroksyapatytem i spokojnie poczeka aż będzie potrzebny. Uaktywni się dopiero w czasie infekcji, wtedy pomoże w walce z drobnoustrojami i przyspieszy powrót do zdrowia. To ważne przy planowaniu zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza tych w obrębie jamy ustnej, gdzie narażenie kości na kontakt z drobnoustrojami jest szczególnie duże” – wyjaśnia dr Adam Junka. naukowiec.

Badania wrocławskich i amerykańskich naukowców spotkały się z dużym uznaniem za granicą. Prestiżowe Journal of Medicinal Chemistry uznało je za szczególnie ważne dla rozwoju nauki i uczyniło tematem okładki oraz publikacją miesiąca w marcu.

Prof.  Marzenna Bartoszewicz, dr Adam Junka i mgr Monika Oleksy zamierzają kontynuować współpracę z kalifornijskim Center for Biofilms. W planach jest kolejny międzynarodowy projekt, który umożliwi przeprowadzenie badań na pacjentach.

źródło:  Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem