Innowacyjny zabieg | jr | 10 kwietnia 2017, 8:53

W Krakowie wszczepiono innowacyjną protezę ucha środkowego

W Krakowie wszczepiono innowacyjną protezę ucha środkowego
fot. pixabay.com

Zespół Kliniki Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadził pilotażową operację wszczepienia pacjentowi innowacyjnej protezy ucha środkowego stworzonej przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. To początek najważniejszego etapu badań nad protezą, jakim są badania kliniczne z udziałem pacjentów.

Otoimplant to proteza ucha środkowego wykonana z polimeru zawierającego bakteriobójczy dodatek w postaci nanocząstek srebra. Umożliwia rekonstrukcję kosteczek słuchowych w przestrzeniach ucha środkowego i skutecznie eliminuje zakażenia bakteryjne. Jego innowacyjność to przede wszystkim lekkość konstrukcji oraz bakteriobójcze działanie, którego nie mają powszechnie stosowane implanty tytanowe. Proteza ma zapewnić pacjentom krótszy okres rekonwalescencji i ograniczyć ryzyko związane z powikłaniami i infekcjami. Dzięki zastosowaniu tego typu implantów możliwa będzie poprawa słuchu u pacjentów z uszkodzonym łańcuchem kosteczek słuchowych na skutek stanów zapalnych, urazów czy wad wrodzonych.
Operacja przeprowadzona w Klinice Otolaryngologii SU pod nadzorem dr n. med. Agnieszki Wiatr rozpoczęła najważniejszy etap badań nad protezą, czyli badania kliniczne z udziałem pacjentów. Do pilotażowych zabiegów zostało zakwalifikowanych sześć osób z uszkodzonym narządem słuchu.
Prace nad protezą trwały na AGH od marca 2016 roku.  Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem