Nowatorski zabieg | MG | 6 kwietnia 2017, 13:33

Skomplikowana operacja w Szpitalu Uniwersyteckim im. Degi w Poznaniu.

Unikalność operacji nie polega na samym zabiegu (podobne implantacje są przeprowadzane w szpitalu od kilku lat), ale wieku pacjentki.
fot. pixabay.com

Zosia będzie najmłodszą (dwuletnią) pacjentką, której wszczepiony zostanie specjalny „gwóźdź” teleskopowy. Chodzi o to aby implant „rósł” wraz z dziewczynką i zapobiegał ciągłemu łamaniu się kości.

Operacja prowadzona przez prof. Marka Jóźwiaka ze szpitala im. Degi odbędzie się w ramach warsztatów poświęconych wymianie doświadczeń z zagadnienia osteogenesis imperfecta (wrodzonej łamliwości kości). Warsztaty zgromadzą wybitnych specjalistów, m.in. asystującego w operacji Dr Darko Anticevića, kierownika kliniki Ortopedii Dziecięcej w szpitalu w Zagrzebiu.

Operacje tego typu przeprowadzane są w szpitalu im. Degi już od 2002. To właśnie szpital uniwersytecki był ośrodkiem, który wprowadził metodę opartą o kanadyjskie implanty teleskopowe do Polski. Zwykle wrodzoną łamliwość kości operuje się od piątego roku życia, stosując wcześniej farmakologię w postaci bifosofrianów ograniczających skutki choroby.
Sytuacja 2 letniej Zosi jest na tyle poważna, że lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie operacji wyjątkowo  tak wczesnym wieku. Zabieg ma zmniejszyć ból małej pacjentki, a także umożliwić jej prawidłowy rozwój, bowiem implant teleskopowy rośnie wraz z nią. Będzie to pierwsza z operacji, implant stosuje się do kości przenoszących największe obciążenia – tzn. udowych i piszczelowych.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem