FAKTY | jr | 6 kwietnia 2017, 9:00

Obawy o POZ

Braki organizacyjne, niedofinansowanie, ale przede wszystkim dramatyczny spadek kadr medycznych. Tak dziś - zdaniem lekarzy z PPOZ wygląda podstawowa opieka zdrowotna w Polsce!
fot. pixabay.com

Zmiany systemowe w podstawowej opiece zdrowotnej - są konieczne i nieuniknione, jednak zdaniem lekarzy z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia reforma wymaga doprecyzowania i konkretów, a konkretów nadal brak.

„Reforma a nie rewolucja, to podstawa oczekiwanych dziś zmian. To również  proces wieloletni, wymagający projektów rozporządzeń, aktów prawnych, czyli uszczegółowienia ustawy. Bez nich wskazywane zadania dla poz, jako podstawowej dziedziny ochrony zdrowia w Polsce, są niemożliwe do zrealizowania. A dziś jest to, niestety, tylko mglisty zarys“ - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Braki organizacyjne, niedofinansowanie, ale przede wszystkim dramatyczny spadek kadr medycznych. Tak dziś wygląda podstawowa opieka zdrowotna w Polsce! 
„Tylko długoterminowa polityka kadrowa może zapewnić polskim pacjentom dostęp do odpowiedniej liczby lekarzy, co jest podstawowym warunkiem prawidłowego funkcjonowania poz“ - podkreślają lekarze PPOZ.
   
Po spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia przedstawiciele PPOZ są pełni obaw. „Po uwagach kierowanych do resortu projekt ustawy o poz w kilku punktach ulega zmianie. Po pierwsze resort rezygnuje z opieki zintegrowanej, natomiast szczegóły dotyczące opieki koordynowanej znane będą dopiero po przeprowadzonym pilotażu. Kiedy? Pilotaż ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać do końca 2019. Resort zauważa też konieczność postawienia na kadry. Najbliższe osiem lat - do 2025 roku mają być czasem właśnie na kształcenie specjalistów medycyny rodzinnej. Ma to regulować już nie ustawa o poz, ale inne. Jak to zostanie zrealizowane? Tego również nie wiemy“ - podkreśla Bożena Janicka.

Kolejnym problemem wymagającym uregulowania jest kwestia połączenia systemowego poz w świetle ustawy o sieci szpitali oraz zmiany w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Nie wiadomo też jak po reformie ma wyglądać zespół poz?

„Są to tylko założenia i mgliste plany. Mamy wrażenie, że historia zatoczyła koło. Znów politycy widzą ratunek dla ochrony zdrowia w podstawowej opiece zdrowotnej. Przerabialiśmy już to w latach 90. Czy tym razem zapewnią bezpieczeństwo pacjentom? Czy pojawią się akty prawne, rozporządzenia? Czy wzrośnie liczba lekarzy, a za reformą pójdą środki finansowe? Chcemy żeby podstawowa opieka zdrowotna w Polsce gwarantowała pacjentom wszechstronną, skoordynowaną i ciągłą opiekę. Ale czy tak się stanie?“ – zastanawia się Bożena Janicka.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem