FAKTY | jr | 3 kwietnia 2017, 8:52

Pierwsza w Polsce aplikacja dla osób dotkniętych afazją

AFAST to bezpłatna, nowatorska i interaktywna aplikacja komputerowa wspomagająca rehabilitację osób cierpiących na afazję.
fot. www.cm-uj.krakow.pl

Ruszyła bezpłatna aplikacja wspomagająca rehabilitację osób dotkniętych afazją – AFAST przygotowana w ramach projektu „Afast Powiedz to!” zrealizowanego przez konsorcjum, którego częścią jest Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum.

"W kraju brakuje osób specjalizujących się w terapii afazji. Duża liczba chorych oraz trudny dostęp do terapii logopedycznej skłoniły nas do opracowania tego narzędzia" – mówi prof. Grażyna Jasieńska z Instytutu Zdrowia Publicznego WNZ UJCM, prezes Fundacji Salus Publica na rzecz Zdrowia Publicznego.

AFAST to bezpłatna, nowatorska i interaktywna aplikacja komputerowa wspomagająca rehabilitację osób cierpiących na afazję. Opracowana przez specjalistów, umożliwia chorym, ich opiekunom oraz logopedom swobodny dostęp do multimedialnego narzędzia rehabilitacyjnego. Aplikacja dostępna jest na komputery i tablety, nie wymaga instalacji, a proponowane ćwiczenia dostosowane są do rodzaju afazji, którą dotknięty jest rehabilitowany. Korzystając  z niej, chory może ponownie nauczyć się nazywania przedmiotów, budowania zdań, rozpoznawania kolorów, nazw dni tygodnia czy liczenia.

Afazja to częściowa lub całkowita utrata umiejętności posługiwania się językiem (system znaków i reguł gramatycznych) spowodowana uszkodzeniem odpowiednich struktur mózgowych. Osoby cierpiące na afazję borykają się z codziennymi problemami z komunikacją. Nie ma dwóch osób z afazją, które miałyby identyczne problemy: może ona wyglądać inaczej u każdego chorego.

Aplikacja AFAST oferuje trzy programy rehabilitacji dostosowane do typu choroby – zawiera ponad 30 grup ćwiczeń. Pacjent może z niej korzystać jako użytkownik niezalogowany i posługiwać się gotowymi programami terapii, lub jako zarejestrowany użytkownik – we współpracy ze swoim opiekunem – członkiem rodziny lub logopedą – co pozwala na indywidualizację terapii, np. poprzez używanie zdjęć znajomych miejsc czy przedmiotów, co daje lepsze efekty rehabilitacji.

Narzędzie powstało dzięki współpracy trzech podmiotów: Fundacji Salus Publica, Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice” Sp. z o.o. oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w ramach projektu „Afast! Powiedz to”  finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie: www.projekt.afast.pl, a aplikację znaleźć można pod adresem www.afast.pl

źródło: www.cm-uj.krakow.pl
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem