Nowoczesne technologie | jr | 31 marca 2017, 11:46

Trwają prace nad materiałem do regeneracji więzadła


fot. http://ligamed.ippt.pan.pl/index.php

Specjaliści z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji bierą udział w projekcie Ligamed, którego celem jest opracowanie bioaktywnego, hybrydowego materiału do regeneracji więzadła krzyżowego przedniego.

Projekt Ligamed, w którym uczestniczy dr Urszula Skalska z Zakładu Patofizjologii i Immunologii NIGRiR zakłada przygotowanie ulegającego biodegradacji podłoża komórek do regeneracji więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Wykorzystując wiedzę z inżynierii materiałowej, mechaniki, biologii i medycyny, naukowcy opracują hybrydowy implant naśladujący architekturę i strukturę naturalnego przeszczepu typu kość-więzadło.
Jednym z głównych zadań dr Skalskiej będzie ocena biokompatybilności otrzymanego materiału. Projekt Ligamed jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER, a jego kierownikiem jest dr Dorota Kołbuk z Pracowni Fizyki Polimerów z Zakładu Teorii Ośrodków Ciągłych IPPT PAN.

Więcej informacji na stronie projektu: http://ligamed.ippt.pan.pl/index.phpTen serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem