FAKTY | jr | 28 marca 2017, 10:48

Ministerstwo zdrowia wypowiada wojnę korupcji

Łapówki powodują, że pacjent płaci podwójnie za świadczenia, które przysługują mu bezpłatnie z tytułu opłaconego ubezpieczenia zdrowotnego.
fot. pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia uczestniczy w Rządowym Programie Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019. Jego celem jest ograniczenie poziomu korupcji przez wzmocnienie działań zapobiegawczych i edukacyjnych wśród społeczeństwa i administracji publicznej, oraz zwiększenie skuteczności zwalczania korupcji.

W ramach Programu realizowanych jest 19 zadań. Ministerstwo Zdrowia (MZ) odpowiada przede wszystkim za wzmocnienie przeciwdziałania korupcji w systemie ochrony zdrowia.

Jak przypomina ministerstwo zdrowia łapówką mogą być nie tylko pieniądze, ale każda inna rzecz, jak np.: butelka alkoholu, produkty spożywcze, kosmetyki czy biżuteria. Dla odpowiedzialności karnej nie ma znaczenia na jakim etapie procesu leczenia łapówka jest wręczana, w szczególności to, że jest ona wręczana po zakończonym leczeniu, a także wartość materialna łapówki. „Korupcja jest przestępstwem, które ma społecznie wysoką szkodliwość, gdyż uderza w cały system ochrony zdrowia. Uderza w dobro pacjentów, a tym samym szkodzi zdrowiu. W świetle polskiego prawa zarówno wręczający, jak i przyjmujący łapówkę popełnia przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.” – przypominają specjaliści.

Co takiego złego jest w łapówkach?

•    ograniczają dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej,
•    powodują zakłócenia w systemie kolejkowym, gdyż wręczenie łapówki często prowadzi do przyśpieszenia uzyskania porady lekarskiej bądź zabiegu medycznego,
•    narażają cały system na straty finansowe,
•    powodują, że pacjent płaci podwójnie za świadczenia, które przysługują mu bezpłatnie z tytułu opłaconego ubezpieczenia zdrowotnego,
•    podważają zaufanie do uczciwych członków personelu medycznego.

„W rezultacie to my wszyscy płacimy za oszustwa i korupcję w ochronie zdrowia. Jej skutki dotykają każdego z nas, każdego uczciwego pacjenta i każdego uczciwego pracownika służby zdrowia. Dlatego wszyscy musimy powiedzieć korupcji stanowcze nie! Niech korupcja przestanie być rakiem systemu ochrony zdrowia” – nawołuje resort zdrowia na swojej stronie internetowej.

Więcej informacji na temat zjawiska korupcji można znaleźć na stronie: www.antykorupcja.gov.plTen serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem