Innowacyjny zabieg, ortopedia | jr | 24 marca 2017, 14:41

Przezskórna naprawa ścięgna Achillesa

Wyniki chorych operowanych naszą techniką dają świetne rezultaty, wszyscy wrócili do pełnej sprawności, a zawodowi sportowcy do uprawiania sportu.
fot. http://informacje.havaspr.pl

Przezskórna technika operacyjna dużych ubytków ścięgna Achillesa to autorska metoda rozwijana w Rehasport Clinic w Poznaniu. Metoda sprawdza się w sytuacjach bardzo ciężkich – a często wręcz beznadziejnych. Skorzystało z niej dotąd 20 pacjentów, m.in. sportowców, którzy powrócili do kariery wbrew wcześniejszym przewidywaniom.

„Razem z moim zespołem doskonaliliśmy technikę, gdyż te wcześniej stosowane nie wydawały mi się skuteczne, były obarczone dużym błędem powikłań. Wyniki chorych operowanych naszą techniką dają świetne rezultaty, wszyscy wrócili do pełnej sprawności, a zawodowi sportowcy do uprawiania sportu. W niektórych przypadkach wyniki leczenia przekroczyły nasze oczekiwania” – mówi autor innowacyjnej techniki dr hab. Tomasz Piontek, specjalista w ortopedii i traumatologii narządu ruchu Rehasport Clinic. operacyjnej rekonstrukcji ścięgna Achillesa jest dr hab.

Z czasem technika była modyfikowana – do tego stopnia, że dziś jest w pełni przezskórna, a w trakcie zabiegu można też wykonać endoskopową plastykę guza piętowego.

W marcu wspólne badania z zespołem ortopedów Rehasport Clinic w Poznaniu przeprowadził Prof. Gino Kerkhoffs, prezydent Holenderskiego Towarzystwa Artroskopowego oraz ceniony w świecie ortopeda z Academic Medical Center przy Uniwersytecie w Amsterdamie.

„Razem z Gino Kerkhoffsem wykonaliśmy wspólne badania polegające na przeprowadzeniu zabiegu na preparatach mrożonych i przy współpracy z Politechniką Poznańską przetestowaliśmy biomechaniczne walory rekonstrukcji ścięgna Achillesa. Dzięki tym badaniom jesteśmy w stanie poznać słabe i mocne strony metody, ale i poprawić aspekty wytrzymałościowe. Wyniki dają wiedzę, kiedy można pozwolić choremu na chodzenie z pełnym obciążeniem i jak poprawić technikę fiksacji” – tłumaczy dr hab. Tomasz Piontek.

W badaniach uczestniczyli także: dr n. med. Kinga Ciemniewska-Gorzela, lek. med. Andrzej Pyda i lek. med. Paweł Bąkowski. Współpraca specjalistów z Rehasport Clinic z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, Uniwersytetem w Amsterdamie oraz Politechniką Poznańską ma przyczynić się do przedstawienia światu nowoczesnej, przezskórnej techniki operacyjnej dużych ubytków ścięgna Achillesa.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem