FAKTY | jr | 24 marca 2017, 9:30

Karta EKUZ na rok

Karta EKUZ od lutego ważna jest przez 12, a nie jak wcześniej 6 miesięcy.
fot. archiwum

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) od lutego dla większości osób ważna jest przez 12 miesięcy, a nie jak wcześniej przez pół roku - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i Islandii) na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy tych krajów.

EKUZ uprawnia do otrzymania świadczeń medycznych niezbędnych podczas pobytu czasowego.

14 lutego 2017 roku weszło w życie zarządzenie prezesa NFZ w sprawie okresu ważności oraz trybu wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej w związku z pobytem czasowym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim UE/EFTA.

Zgodnie z zapisami tego dokumentu, pracownikom, osobom prowadzącym pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, rencistom, członkom rodzin i studentom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię EKUZ może być wydana na okres 12 miesięcy.

Wcześniej dla tej grupy osób EKUZ ważna była przez pół roku.

Źródło: www.nfz.gov.plTen serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem