FAKTY | jr | 21 marca 2017, 9:21

MZ opublikowało mapy potrzeb zdrowotnych

Mapy pozwalają monitorować efektywność systemu ochrony zdrowia
fot. archiwum

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób, wyodrębnionych na podstawie międzynarodowej klasyfikacji rozpoznań ICD-10.

Mapy potrzeb zdrowotnych to narzędzie, które ma wpłynąć na polepszenie opieki zdrowotnej w poszczególnych regionach. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Mapy pozwalają  monitorować efektywność systemu ochrony zdrowia – wskazują pożądane i niepożądane zjawiska.
Analizy zawarte w mapach to obiektywne i porównywalne źródło informacji dla wojewodów. Dzięki nim mogą zapoznać się z sytuacją w regionie i podejmować działania, które poprawią wskaźniki jakościowe placówek leczniczych.
Każdy z 16 opublikowanych dokumentów zawiera podsumowanie najważniejszych dla danego województwa informacji zawartych w mapach dla każdej z 30 grup chorób. Z dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że główną  przyczyną  zgonów w Polsce są choroby kardiologiczne (28 proc. ogółu zgonów) i onkologiczne (24,5 proc. ogółu zgonów).

Źródło: MZ  


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem