Innowacyjny zabieg, okulistyka | MG | 17 marca 2017, 11:00

Nowatorskie zabiegi jaskry w Katowicach

Zabieg wykonał zespół specjalistów pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały
fot. SUM

Specjaliści z Oddziału Klinicznego Okulistyki Szpitala Kolejowego w Katowicach przeprowadzili pierwsze w Polsce zabiegi ultradźwiękowej plastyki ciała rzęskowego stosowane w jaskrze opornej na leczenie farmakologiczne.

Zabieg ultradźwiękowej plastyki ciała rzęskowego (Ultrasound Ciliary Plasty- UCP) to procedura innowacyjna wykorzystująca energię ultradźwięków do zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym w warunkach sali operacyjnej.

Zadaniem chirurga jest precyzyjne ustawienie przetwornika emitującego ultradźwięki na oku. Po przyssaniu plastikowego interfejsu za pomocą mikropompy, chirurg kontroluje proces leczenia. Wiązka lecznicza jest aplikowana na sześć sektorów twardówki, pod którą zlokalizowane jest ciało rzęskowe.

Dzięki komputeryzacji i miniaturyzacji  zabieg trwa mniej niż pięć minut i jest komfortowy dla pacjenta. Wymaga jednak wielu precyzyjnych pomiarów przy kwalifikacji do zabiegu. Ze względu na niezwykłą precyzję i innowacyjność obarczony jest nielicznymi łagodnymi powikłaniami. Pierwsze siedem zabiegów potwierdza te obserwacje. Klinika stara się o pozyskanie na stałe tego urządzenia niezwykle przydatnego w leczeniu jaskry.

Jaskra to zespół schorzeń okulistycznych o różnej patogenezie, o postępującym, powolnym zaniku komórek zwojowych siatkówki i nerwu wzrokowego. Pacjenci przyjmują leki – krople do oczu, a w sytuacjach awaryjnych - wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego - krótkoterminowo leki doustne. Dla wielu najlepszym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne.
 Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem