Nowoczesne technologie | jr | 14 marca 2017, 9:36

Hodowanie kości do regeneracji po urazach

Naukowcy będą sprawdzać bezpieczeństwo i skuteczność nowego biomateriału w leczeniu skomplikowanych urazów
fot. archiwum

Koordynowany przez Universidad Autónoma de Madrid zespół naukowców opracował nowe połączenie komórek macierzystych i biomateriałów, z których powstaje nowa kość w miejscach, gdzie złamania się nie goją. W ramach projektu ORTHOUNION prowadzone będą teraz badania kliniczne w celu przetestowania terapii z udziałem pacjentów z różnych części Europy.

Złamanie kości nie zawsze w pełni się goją, zwłaszcza po poważniejszych urazach np. w następstwie wypadku samochodowego. Jeżeli kość złamana jest w kilku miejscach, mogą pojawić się powikłania, ograniczenie przepływu krwi czy infekcja. Pacjenci narażeni są wówczas na długofalową utratę źródła dochodu albo niepełnosprawność. Zapotrzebowanie na regenerację kości jest więc spore. Kości to druga po krwi najczęściej przeszczepiana tkanka w Europie - każdego roku wykonuje się ok. 1 mln tego typu procedur. Wartość światowego rynku materiałów zastępujących kości szacuje się obecnie na 5 mld EUR, a jego roczny wzrost na 10 proc.

Badają nowe metody leczenia skomplikowanych urazów kości

Zaplanowane badania kliniczne mają na celu dalsze przetestowanie metod wypracowanych w trakcie innego projektu naukowego finansowanego ze środków UE, REBORNE, który realizowany był w latach 2010–2015. W jego ramach naukowcy połączyli komórki macierzyste z biosubstytutem kości, dwufazowym fosforanem wapnia. Konkretnie ze szpiku kostnego pacjenta ekstrahowane są mezenchymalne komórki macierzyste (MSC) i następnie namnażane poza organizmem dawcy. Owe komórki tkanki łącznej potrafią różnicować się do postaci różnych typów komórek, w tym komórek kostnych. Pierwsze wyniki były obiecujące.

Podczas badań prowadzonych w ramach projektu ORTHOUNION porównana zostanie skuteczność materiału opracowanego przez partnerów projektu REBORNE z przeszczepem kości pobranej z miednicy w leczeniu złamań kości długich ramion i nóg. Przeszczep kości z innej części ciała pacjenta jest obecnie najpowszechniej stosowaną terapią wad kości, ale ilość dostępnej tkanki jest wówczas ograniczona i mogą pojawić powikłania. Alternatywą są przeszczepy z banku tkanek, ale te wiążą się z kolei z ryzykiem infekcji lub odrzucenia przez układ odpornościowy.
W trakcie zakrojonych na dużą skalę badań porównawczych partnerzy projektu ORTHOUNION będą sprawdzać bezpieczeństwo i skuteczność nowego biomateriału w leczeniu skomplikowanych urazów. W pięcioletnich badaniach koordynowanych przez Universidad Autónoma de Madrid udział wezmą pacjenci z dwudziestu szpitali we Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Projekt, którego budżet wynosi 6 milionów EUR, w całości finansowany jest ze środków UE.

Prace te pozwolą rozwinąć wiedzę na temat komórek macierzystych i inżynierii tkanek w medycynie regeneracyjnej – dziedzinie innowacji medycznych, która daje pacjentom nadzieję na skuteczniejsze leczenie.

źródło: cordis.europa.eu


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem