FAKTY | jr | 13 marca 2017, 10:38

W Gdańsku lekarze wychodzą do pacjentów

Ludzie w ten sposób poszukują rzetelnej informacji i porady, bo nie zawsze mają szansę na szybką wizytę w gabinecie lekarskim.
fot. pixabay.com

Gdański Uniwersytet Medyczny i Radio Gdańsk rozpoczynają cykl spotkań z udziałem słuchaczy zainteresowanych zdrowiem. W studiu im. Janusza Hajduna będzie można porozmawiać z najlepszymi lekarzami na Pomorzu.

Gośćmi pierwszego spotkania, 13 marca o godz. 16, będą specjaliści z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed: prof. Tomasz Mazurek i dr hab. Rafał Pankowski.
Lekarze opowiedzą o swoich wynalazkach oraz o tym, jak dbać o kręgosłup i stawy, by jak najdłużej zachować zdrowie, jak również odpowiedzą na pytania słuchaczy zgromadzonych w studiu. W trakcie spotkania będą również wykonywane bezpłatne badania z wykorzystaniem podoskopu. Będzie można sprawdzić wady postawy, analizę dynamiki chodu, stania i równowagi. Warsztaty tematyczne w radiowym holu przeprowadzą członkowie SKN Ortopedii i SKN Medycyny Ratunkowej.

W poszukiwaniu informacji

Spotkania lekarzy i naukowców GUMed ze słuchaczami odbywać będą się cyklicznie. Poprowadzą je Joanna Matuszewska i Joanna Stankiewicz, autorki audycji radiowej “Bądź Zdrów”. „Ten program pokazał, jak duża jest potrzeba kontaktu z lekarzami. Podczas każdej audycji kontaktują się z nami setki osób, które mają pytania do naszych gości. Ludzie w ten sposób poszukują rzetelnej informacji i porady, bo nie zawsze mają szansę na szybką wizytę w gabinecie lekarskim. Zdarza się też, że pacjenci chcą rozwiać swoje wątpliwości. Dlatego postanowiliśmy ułatwić bezpośredni kontakt z fachowcami i organizować spotkania “bez kolejki” – mówi inicjatorka akcji Joanna Matuszewska, dziennikarka zajmująca się w Radiu Gdańsk tematyką zdrowia.

Edukacja zdrowotna jest ważna

Idea spotkań zyskała również przychylność władz Uczelni. „Gdański Uniwersytet Medyczny od wielu lat prowadzi aktywną działalność na rzecz społeczeństwa poprzez organizację inicjatyw służących szerzeniu wiedzy z zakresu profilaktyki chorób i zdrowego stylu życia oraz realizację ogólnopolskich programów profilaktycznych – tłumaczy rektor prof. Marcin Gruchała. – O tym jak ważna jest edukacja zdrowotna nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego zarówno studenci, jak i specjaliści Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego tak chętnie inicjują i angażują się w działania zwiększające świadomość społeczną. A mamy ku temu wszelkie predyspozycje – świetną kadrę, nowoczesną bazę naukowo-dydaktyczną oraz szpitale kliniczne, oferujące unikatowe na skalę regionu możliwości lecznicze. Cieszymy się ze wspólnej inicjatywy i mamy nadzieję, że tematy podjęte w kolejnych audycjach okażą się przydatne i pomocne dla mieszkańców”.

źródło: gumed

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem