Nowoczesne terapie, urologia | MG | 28 lutego 2017, 15:17

Nowatorskie zabiegi wszczepienia zwieracza cewki moczowej

Dr hab. Marcin Matuszewski i lek. Jakub Kłąc operowali pod nadzorem prof. Enrique Llledo-Garcia z Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Madrycie.
fot. pixabay.com

W Klinice Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano dwie udane operacje wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej AMS 800. Te zabiegi to kolejny krok w realizacji utworzenia w Gdańsku Prostate Cancer Unit, czyli specjalistycznego ośrodka leczenia tego nowotworu.

Tego typu operacja przeznaczona jest głównie dla chorych z nietrzymaniem moczu, powstałego jako następstwa leczenia chirurgicznego schorzeń gruczołu krokowego – raka i łagodnego przerostu stercza. Polega na wszczepieniu do ciała pacjenta dosyć skomplikowanego urządzenia z materiału syntetycznego, które na drodze hydraulicznej umożliwia zamykanie i otwieranie cewki.
Ilość mężczyzn wymagających operacji z powodu schorzeń gruczołu krokowego, a zwłaszcza raka stercza, stale rośnie. Obawa przed nietrzymaniem moczu niejednokrotnie powoduje, iż pacjenci obawiają się zabiegu, a czasami nawet rezygnują z leczenia radykalnego tego nowotworu. Tymczasem sztuczny zwieracz cewki od blisko 30 lat jest uznanym na całym świecie sposobem leczenia tego typu powikłania.
Rozpoczęcie wszczepiania sztucznych zwieraczy cewki moczowej pozwoli Klinice Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaoferować takie leczenie dla chorych z całego kraju, zarówno po leczeniu raka stercza, jak i innych zabiegach, w trakcie których doszło do uszkodzenia własnego zwieracza cewki moczowej.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem