Nowatorski zabieg | MG | 16 lutego 2017, 0:29

Skleili kości sprayem

Lekarze zastosowali nietypową i rzadko stosowaną metodę leczenia: brakujące części piszczeli zastąpili fragmentami kości z miednicy.
fot. www.szpital-brzeziny.pl

W Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny w nietypowy sposób naprawiono kość piszczelową u pacjentki, która w wypadku poważnie uszkodziła nogę. Dziury w kości piszczelowej w sąsiedztwie kolana wypełniono fragmentami kości pobranymi z miednicy i … sklejono z piszczelą chrząstką stawową w sprayu.

Pacjentka miała złamaną kość piszczelową w wielu miejscach. Mimo kilku operacji nie udało jej się w całości odtworzyć – ubytki w piszczeli nie pozwalały na odzyskanie sprawności, nie mogła chodzić. Zrekonstruowania uszkodzonej kości podjął się dr Grzegorz Sobieraj ortopeda ze szpitala w Brzezinach. Brakujące części piszczeli zastąpił fragmentami kości z miednicy pacjentki – to nietypowa i rzadko stosowana metoda leczenia.

Po zrekonstruowaniu ubytków i umocowaniu kostnego wypełnienia zostało ono dodatkowo sklejone z piszczelą chrząstką w płynie/sprayu (tzw. prechrząstką), którą zastosowano po raz pierwszy w Polsce. Prechrząstkę wykorzystano także do zregenerowania chrząstki stawu kolanowego u operowanej pacjentki.

Płynna chrząstka pomoże w zrośnięciu się kości miednicy i piszczeli. To jedna z najnowocześniejszych metod stosowanych w ortopedii – chrząstką w płynie można uzupełniać powstałe wskutek urazu ubytki wielu tkanek, przy wszczepianiu fragmentów kości pomaga ona w przyjęciu się naturalnego implantu, jest też używana do regeneracji chrząstki stawowej.

„Chrząstkę w płynie przygotowuje się z osocza bogatopłytkowego z włóknikiem, nazywanego PRF (platelet-rich fibrin), połączonego z komórkami macierzystymi pochodzenia szpikowego – wyjaśnia dr  Grzegorz Sobieraj z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu w Brzezinach. – To bardzo szybko zastygający „płyn”, który wytwarzamy już w trakcie trwania zabiegu z krwi i szpiku pacjenta. Jego przygotowanie trwa około 45 minut”.

„Cudowna mikstura” zawiera czynniki wzrostu, których źródłem jest osocze, a które stymulują regenerację i naprawę tkanek. Włóknik to proste białko, które wytrącając się z osocza krwi tworzy rusztowanie, na którym buduje się – w tym przypadku – struktura kości łączącej implanty z miednicy z piszczelą. W zespoleniu kości pomagają też komórki macierzyste stymulowane czynnikami wzrostu.
Zrastanie się kości miednicy i piszczeli potrwa 2 miesiące. Pacjentka odzyska pełną sprawność po 3-6 miesiącach.

źródło: Szpital Brzeziny
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem