FAKTY | jr | 7 lutego 2017, 14:15

Kielecki ośrodek z europejskim certyfikatem

Certyfikat Akredytacyjny przyznany Klinice Położnictwa i Ginekologii umiejscawia kielecki ośrodek w wysokiej stawce.
fot. archiwum

Klinika Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach otrzymała Certyfikat Akredytacyjny przyznany przez European Board and College of Obstetrics and Gynaecology. Posiada go zaledwie 6 ośrodków w Polsce.

Przyznanie certyfikatu potwierdza wysoki, europejski standard i jakość leczenia oraz szkolenia podyplomowego w Klinice Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Dokument w praktyce oznacza, że w klinice będzie możliwość odbywania straży specjalizacyjnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii przez lekarzy z całej Unii Europejskiej.

Dr hab. n. med. Wojciech Rokita kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WSzZ wyjaśniał, że jednostki do akredytacji są wybierane na podstawie określonych wskaźników. „Bezpośrednio przed naszym audytem wizytowana była klinika Charite w Berlinie – jedna z najlepszych w Europie, jeśli nie na świecie” – mówi prof. Wojciech Rokita.

O tym, że audytorzy przyjechali do Kielc zadecydowało m.in.: to, że województwo świętokrzyskie jest w gronie regionów, gdzie w okresie okołoporodowym umiera najmniej noworodków w kraju.
Wizyta akredytacyjna odbyła się 15 grudnia zeszłego roku. Audyt przeprowadzili: dr Tahir Mahmood (president EBCOG), profesor Juriy Wladimiroff (EBCOG), dr Jure Klanjscek ( ENTOG), profesor Wojciech  Bik (Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego) oraz profesor  Piotr Laudański (reprezentował Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).

Członkowie EBCOG, pod szczególną uwagę wzięli kompleksowość leczenia i szkolenia oraz ich jakość. W trakcie wizytacji, konieczne było wykazanie się współpracą z innymi klinikami m.in.: neonatologii, anestezjologii. Audytorzy przeprowadzili rozmowy z rezydentami. Warunkiem uzyskania Certyfikatu Akredytacyjnego było również wykazanie ścisłej współpracy z ośrodkiem naukowym. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach stanowi zaplecze kliniczne Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Prof. zw. dr hab. n. med. Stanisław Głuszek – Prorektor do spraw Medycznych UJK, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej WSzZ przyznał, że Certyfikat Akredytacyjny przyznany Klinice Położnictwa i Ginekologii umiejscawia kielecki ośrodek w wysokiej stawce, mimo że kierunek lekarski funkcjonuje tu od niedawna. Zdaniem profesora, dokument potwierdza jakość współpracy szpitala z uczelnią, jest też znakiem i dobrym wzorcem dla innych klinik.
W Europie, Certyfikat Akredytacyjny EBCOG posiada około 170 ośrodków, w Polsce łącznie 6, w: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Kielcach  i Szczecinie.   Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem