FAKTY | jr | 4 lutego 2017, 16:57

"Osoba w ciąży" zastąpi „kobietę w ciąży”?

Być może niedługo lekarze o przyszłej mamie zamiast "kobieta w ciąży", będą musieli mówić "osoba w ciąży".
fot. pixabay.com

Brytyjskie Towarzystwo Medyczne wydało zbiór zaleceń jak należ zwracać się do pacjentów. Być może niedługo lekarze o przyszłej mamie zamiast "kobieta w ciąży", będą musieli mówić "osoba w ciąży".

„Choć zdecydowana większość osób, które zaszły w ciążę lub urodziły, to kobiety, powinniśmy uwzględniać też osoby dwupłciowe i transgenderowe, które mogą zajść w ciążę, poprzez mówienie "osoby w ciąży", zamiast "kobiety w ciąży" - brzmi stanowisko Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego.
Członkowie Towarzystwa chcą, aby nikt nie poczuł się urażony. Szczególnie osoby, które zaszły w ciążę choć nie czują się kobietą i nie chcą być nią nazywane. Na proponowane zmiany najprawdopodobniej miała wpływ historia Brytyjczyka Haydena Crossa, który w świetle prawa jest już mężczyzną, jednak ponieważ proces zmiany płci wciąż się nie zakończył, zaszedł w ciążę.

Na cenzurowznym znalazły się także takie określenia jak: „biologiczny mężczyzna” czy „biologiczna kobieta” ("biologically male”, „biologically female"). Zgodnie z nowym rozporządzeniem należy używać określeń: „oznaczony jako mężczyzna” czy „oznaczona jako kobieta” ("assigned male", "assigned female"). Należy też unikać sformułowania "winda dla osób niepełnosprawnych" -  lepiej mówić: "Winda łatwego dostępu".

Zniknąć mają także rzeczowniki zawierające męski rdzeń („mankind”, „manpower”), a zastąpić je mają określenia neutralne („humanity”, „personnel”).Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem