trasnpantologia | MG | 26 stycznia 2017, 0:36

26 stycznia – Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji
fot. archiwum

Niemal 20 filmów nakręciła młodzież ze szkół zaangażowanych w kampanię Drugie życie z Wielkopolski i Dolnego Śląska. Przygotowując obrazy pod hasłem Rozumiemy się bez słów. Transplantacja to życie uczniowie uczcili Ogólnopolski Dzień Transplantacji, który przypada 26 stycznia

W ten sposób chcą zwrócić uwagę na problem wciąż niskiej wiedzy społecznej na temat świadomego dawstwa narządów. Młodzież Małopolski zainauguruje swoją  kampanię 26 stycznia, na szkoleniu z wiedzy o transplantacji, uczniowie ze Śląska włączą się w lutym.

Manekin Challenge, czyli bez słów o transplantacji

Szkoły z Wielkopolski i Dolnego Śląska, biorące udział w kampanii społecznej Drugie życie nagrały krótkie filmiki, które mają skłonić widzów do refleksji nad transplantacją. „Chcemy nakłonić każdego, aby w codziennym pędzie zatrzymał się, chociaż na 30 sekund i zastanowił nad swoim zdaniem na temat transplantacji i donacji narządów. Może uwagę zwykłych ludzi, którzy na co dzień otoczeni są natłokiem informacji, zwrócą nasze krótkie filmy, w których słowa są tak naprawdę zbędne. Młodzież stanęła na wysokości zadania – przygotowane przez uczniów scenki są naprawdę przejmujące. Cieszę się, że swoją wrażliwością młodzi ludzie wspierają osoby czekające na przeszczepienie” – podsumowała dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska, organizatora akcji.

Statystyki mówią same za siebie

W 2016 roku dokonano 1469 przeszczepień, w tym 978 przeszczepów nerki, 317 wątroby, 101 serc. To nieco lepiej, niż w roku 2015 (dane: Poltransplant). Niepokoi jednak wzrost liczby osób, które czekają na nowy organ. Spośród 1706 pacjentów tylko na przeszczep nerki oczekuje aż 1031. Przeszczepień – operacji, ratujących zdrowie i życie pacjentów mogłoby być dużo więcej, przeszkodą jest jednak wciąż brak organów do transplantacji.  „Nowy sposób promujący transplantacje, czyli Manekin Challenge w wykonaniu młodzieży biorącej udział w akcji, to doskonały i oryginalny pomysł na zwrócenie uwagi na ideę świadomego dawstwa narządów” – uznała dr Dorota Kamińska, transplantolog z Kliniki Nefrologii i  Medycyny Transplantacyjnej  Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, ekspert medyczny kampanii z Dolnego Śląska.

Wyzwanie: milion oświadczeń woli

26 stycznia 2016 roku minęła 50. rocznica pierwszego, udanego przeszczepu nerki w Polsce. Z tej okazji młodzież biorąca udział w kampanii Drugie Życie podjęła szczególne wyzwanie, aby wesprzeć osoby oczekujące na przeszczepienie. Młodzi ludzie wspólnymi siłami chcą rozdać milion oświadczeń woli. Do tej pory, w ramach wszystkich edycji, uczniowie z 660 szkół rozdali ich ponad 900 tysięcy.

Małopolska i Śląsk dołączają do kampanii

26 stycznia do Kampanii Drugie życie włączy się Małopolska. W Sali Konferencyjnej Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II uczniowie z 15 szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa wezmą udział w szkoleniu w zakresie etycznych, prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów. Dla młodzieży wykłady wygłoszą dr hab. n. med. Karol Wierzbicki oraz dr n. med. Irena Milaniak. Uczniowie wysłuchają także historii Doroty Ligęzy i Marka Thiera – pacjentów, którzy żyją z przeszczepioną nerką. Z pogłębioną wiedzą na temat transplantacji uczestnicy wrócą do swoich szkół, gdzie wśród kolegów, bliskich i całkiem obcych do maja 2017 r. będą prowadzić własne kampanie, które mają szerzyć wiedzę o transplantologii i promować oświadczenia woli. W drugiej połowie lutego swoją inaugurację kampania będzie miała w województwie śląskim.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem