FAKTY | jr | 20 stycznia 2017, 20:29

Prezydent odznaczył Tomasza Kalitę

Tomasz Kalita do końca walczył o legalny dostęp do medycznej marihuany
fot. archiwum

Tomasz Kalita został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności publicznej. Odznaczenie zostanie wręczone rodzinie podczas sobotnich uroczystości pogrzebowych, w których udział weźmie prezydent Andrzej Duda.

Tomasz Kalita zmagał się z chorobą nowotworową od wiosny 2016 r. W imieniu innych chorych polityk walczył o dostęp do olejku z marihuany medycznej, która może uśmierzyć ból.

„Nie chcę być onkocelebrytą, nie walczę też o legalizację marihuany. Walczę o prawo do wyboru metody leczenia. W Czechach jest on dostępny w aptekach, a ja, jako legalista, człowiek, który szanuje prawo, jestem zmuszany do tego, by biegać po Warszawie i szukać dilerów tego oleju. Bo w Polsce jest zakazany, co jest absurdalne” – mówił innym razem.

Pod koniec października Kalita spotkał się z prezydentem, z którym rozmawiał o onkologii w Polsce i "o legalizacji tzw. oleju z kannabinoidów".

Walczył do końca - nie tylko o siebie, ale też o innych pacjentów. Niespodziewanie jednak, po dziewiątym cyklu chemioterapii pod koniec grudnia, nastąpił nawrót choroby. Zmarł 16 stycznia.

 Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem