FAKTY | MG | 12 stycznia 2017, 17:34

Pula darmowych opatrunków dla najbardziej potrzebujących

W związku z prowadzonymi rozmowami z Ministerstwem Zdrowia i brakiem wypracowania rozwiązań długoterminowych firma Mölnlycke Health Care Polska Sp. z o. o. postanowiła przekazać opatrunki najbardziej potrzebującym pacjentom z EB.
fot. archiwum

Z myślą o potrzebujących pacjentach i w trosce o ich zdrowie firma Mölnlycke Health Care przekaże 2000 sztuk opatrunków najbardziej potrzebującym pacjentom z EB.

„To dobra wiadomość dla pacjentów, ale jest to pomoc doraźna. Opatrunki zostaną przekazane zgodnie z procedurą i formułą zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia” – poinformowała firma.

Firma Mölnlycke Health Care podczas rozmów z Ministerstwem zaproponowała rozwiązania długoterminowe, które w przyszłości pozwoliłyby uniknąć wzrostu dopłat dla pacjentów.
Obecny wzrost dopłaty dla pacjentów, który może sięgać nawet kilkuset złotych w przeciągu miesiąca, wynika z mechanizmów ustawy refundacyjnej. Pomimo utrzymania urzędowej ceny zbytu wzrost dopłaty wynika ze zmiany podstawy limitu finansowania.

„Urzędowa cena zbytu dla produktów Mölnlycke Health Care we wskazaniu dla pacjentów z EB została ustalona z Ministerstwem Zdrowia już w 2016 roku. W kwietniu i sierpniu 2016 roku przeprowadzono negocjacje, w wyniku których urzędowe ceny zbytu dla opatrunków ze srebrem obniżono średnio o 6,9 proc., a dla pozostałych opatrunków ceny obniżono średnio o 4,1 proc.. Ustalenia te weszły w życie 1.11.2016 roku przy ogłoszeniu nowej listy refundacyjnej i od tamtej pory nie uległy zmianie” – tłumaczą w oświadczeniu przedstawiciele producenta opatrunków.

W obecnej sytuacji, wyjątkowo firma Mölnlycke Health Care postanowiła obniżyć cenę zbytu dla opatrunku Mepilex EM, 17,5x17,5 cm, tak aby od marca pacjenci nie musieli do niego dopłacać. „Jednak jest to również chwilowe rozwiązanie, ponieważ przy kolejnej liście leków refundowanych ponownie zmianie może ulec podstawa limitu finansowania, co może skutkować wzrostem dopłat pacjentów do opatrunków” – dodaje producent.

Najlepszym i stałym rozwiązaniem dla pacjentów byłoby stworzenie odrębnej grupy refundacyjnej, w której będą tylko produkty dedykowane dla chorych na EB z zerową dopłatą pacjenta. O utworzenie specjalnej grupy zabiegają stowarzyszenia pacjentów, ponieważ dla chorych są to podstawowe opatrunki stosowane na świecie w leczeniu i pielęgnacji EB. Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Zdrowia do 20 stycznia przedstawiciele organizacji pacjentów przygotują projekt nowego podziału grup limitowych.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem