FAKTY, Pediatria | jr | 11 stycznia 2017, 22:59

MZ walczy o darmowe opatrunki dla chorych na EB

Docelowo ministerstwo chciałoby zapewnić pomoc w zakresie zaopatrzenia dzieci w plastry za darmo.
fot. pixabay.com

Tańsze już od marca, a docelowo w ogóle za darmo opatrunki dla dzieci chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB) – taki postulat zgłasza Ministerstwo Zdrowia. W resorcie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Fundacji EB Polska i Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk oraz z ekspertami, którzy zajmują się leczeniem EB.

Od stycznia - w związku z publikacją styczniowej listy refundacyjnej dopłaty do tych wyrobów znacznie wzrosły i sytuacja tych chorych uległa znaczącemu pogorszeniu. W opublikowanej 2 stycznia petycji chorzy na EB wskazywali, że miesięczny koszt tej samej liczby i rodzaju opatrunków w styczniu 2015 r. wynosił 248 zł, a od tego miesiąca - 3478 zł. Całkowity miesięczny koszt leczenia zachowawczego chorego na EB oszacowali na 5-7 tys. zł.

Podczas spotkania w ministerstwie omawiano możliwości unormowania tej sytuacji. Jednym z postulatów było utworzenie nowych grup limitowych dla wyrobów medycznych stosowanych przez chorych na EB, co mogłoby obniżyć dopłaty do opatrunków przez pacjentów. Do 20 stycznia przedstawiciele obu organizacji mają przygotować projekt nowego podziału grup limitowych.

Zebrani eksperci próbowali określić skalę potrzeb pacjentów, "aby docelowo zapewnić pomoc w zakresie zaopatrzenia dzieci w plastry za darmo". Osoby najbardziej potrzebujące  mają otrzymać wsparcie z puli darmowych opatrunków jeszcze podczas obowiązywania bieżącej listy refundacyjnej.

Ministerstwo poinformowało także, że resortowi udało się nawiązać współpracę z prof. dr hab. n med. Cezarym Kowalewskim z Kliniki Dermatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego "w celu zapewnienia opcjonalnego leczenia pacjentom z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka".
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem