FAKTY | jr | 9 stycznia 2017, 0:48

Z powodu smogu czeka nas natężenie chorób

W Warszawie normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone kilkukrotnie.
fot. pixabay.com

Normy stężenia zanieczyszczeń w powietrzu w wielu polskich miastach znów zostały przekroczone kilkakrotnie. Smog unoszący się nad największymi miastami w Polsce może powodować kłopoty z oddychaniem, ból głowy i znaczne ograniczenie widoczności. Jak wylicza Komisja Europejska w tym roku z powodu stanu polskiego powietrza umrze przedwcześnie ponad 40 tys. Polaków. To mniej więcej 10 razy więcej, niż liczba ofiar wypadków drogowych w całym kraju.

Zabiją ich, nas, między innymi nowotwory i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Poza tym u wielu pogorszy się astma, pojawią się lub zaostrzą alergie. Starsi ludzie będą mieli kłopoty z sercem. Pojawi się niewydolność serca. Zaburzenia jego rytmu, bóle wieńcowe. Przyjdą ataki duszności, które czasami skończą się zgonem. Przybędzie zawałów. Zaostrzy się nadciśnienie.

U młodszych pojawią się kłopoty z gardłem, krtanią, oskrzelami. Także zapalenia spojówek, pieczenie i łzawienie oczu. Kłopoty ze snem. Zmęczenie. Zaburzenia koncentracji. Większość z nich nie będzie wiedzieć dlaczego tak się dzieje.

Tak jak większość rodziców nie będzie rozumieć, dlaczego ich dzieci są chore.  Zdaniem specjalistów długotrwały kontakt z tak zanieczyszczonym powietrzem może spowodować długofalowe powikłania. Smogu unikać powinny nie tylko osoby chore. Może dojść do infekcji wirusowych i bakteryjnych u osób, które nie chorowały. Aby uniknąć chorób wynikających z zanieczyszczenia powietrza, lekarze zalecają, by nie wychodzić z domu, nie otwierać na długo okien i w miarę możliwości stosować maseczki ochronne.

W niedzielę kilkukrotne przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza zarejestrowano m.in. w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Pabianicach. Specjaliści apelowali, by nie wychodzić z domu. Zagrożone są przede wszystkim osoby starsze i chore, mające problemy z drogami oddechowymi, kobiety w ciąży i dzieci.

Źródło: smoglab.pl


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem