Zdrowie, profilaktyka | jr | 6 stycznia 2017, 10:13

Badania najlepszą profilaktyką

Przynajmniej raz w roku powinniśmy odwiedzić naszego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, aby wykonać badania kontrolne.
fot. pixabay.com

Jakie badania proflilaktycznie powinno wykonywać się regularnie i z jaką częstotliwością? Warto odwiedzić swojego lekarza rodzinnego wraz z początkiem roku i sprawdzić swój stan zdrowia.

Dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck przypomina, jakie badania powinniśmy wykonać w Nowym Roku, aby skontrolować nasz stan zdrowia.

Raz w miesiącu - samobadanie

Są badania, które możemy wykonywać samodzielnie, np. raz w miesiącu. Należą do nich:
•    samobadanie jąder w przypadku mężczyzn,
•    samobadanie piersi u kobiet,
•    kontrola masy ciała,
•    pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Raz w roku – badania kontrolne

Przynajmniej raz w roku powinniśmy odwiedzić naszego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, aby wykonać badania kontrolne. Podczas takiej wizyty lekarz przebada nas palpacyjnie i osłuchowo, zleci badanie poziomu cukru we krwi, wykona pomiary ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i morfologię.
Po 40 roku życia taka lista badań może zostać rozszerzona o badanie poziomu hormonów, cytologię i badanie ginekologiczne u kobiet oraz badanie prostaty u mężczyzn. Podczas takiej wizyty lekarz może zlecić dodatkowe badania lub konsultacje specjalistyczne, jeśli uzna za konieczne.
Regularnie, przynajmniej raz na pół roku, powinniśmy wybrać się na kontrolę stomatologiczną oraz czyszczenie zębów.

Raz na 2-3 lata - badania specjalistyczne

Zgodnie z zaleceniami lekarza (najczęściej co dwa, trzy lata) powinniśmy wykonywać dodatkowe badania, które dają szerszy obraz stanu naszego zdrowia. Do tych badań należą: morfologia, badanie poziomu elektrolitów, lipidogram, RTG płuc, EKG, badanie słuchu, badanie okulistyczne, mammografia, badanie ogólne moczu. Jeżeli nie wykonywaliśmy tych badań od lat to warto przeprowadzić je jak najszybciej i upewnić się, że jesteśmy zdrowi.
Badania, które wymagają użycia specjalistycznego sprzętu służą do wykrywania chorób i dolegliwości, których nie da się zdiagnozować na podstawie prostych badań krwi lub wywiadu z pacjentem. Dlatego w przypadku pojawiających się dolegliwości i po konsultacji z lekarzem może okazać się konieczne wykonanie:
•    gastroskopii, aby wyeliminować choroby układu pokarmowego,
•    kolonoskopii w celu wykluczenia raka jelita grubego,
•    a w przypadku kobiet również USG dopochwowe narządów rodnych.

Indywidualne wskazania

Niektóre badania są tak specyficzne i indywidualne, że czasami wykonujemy je tylko raz w życiu. Wynika to z sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu, lub są to badania w szczególności przeznaczone dla osób starszych, jak na przykład badanie gęstości kości.
Innymi tego typu badaniami są na przykład badania na obecność wirusa HIV i chorób wenerycznych – w zależności od trybu życia powinno się je wykonywać w miarę regularnie, by uniknąć konsekwencji tych chorób.
Dokładne zalecenia można zawsze otrzymać od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem