FAKTY | jr | 5 stycznia 2017, 16:07

Jest szansa na obniżenie cen opatrunków dla chorych na EB

Specjalne opatrunki pomagają chorym w zmniejszaniu dolegliwości bólowych.
fot. Fickr

Po serii publikacji w mediach krytykujących wzrost dopłat do opatrunków dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa - EB) oraz interwencji posłów PO i petycji pacjentów pod którą podpisało się 14 tys .osób Ministerstwo Zdrowia na wtorek wyznaczyło spotkanie z producentem opatrunków stosowanych przez chorych na EB ws. wysokości cen tych wyrobów.

Pęcherzowe oddzielanie się naskórka to grupa rzadkich, genetycznie uwarunkowanych schorzeń, których wspólną cechą są zaburzenia w połączeniu naskórka ze skórą właściwą. Osoby z EB mają naskórek niezwykle delikatny i podatny na urazy i nawet niewielki uraz u pacjenta może prowadzić do odklejenia się dużej powierzchni naskórka od skóry właściwej. U pacjentów z najcięższą postacią choroby nawet 70 proc. powierzchni ciała pokrywają rany. Nie można stosować u nich zwykłych opatrunków, gdyż przy zmianie spowodują odrywanie bardzo delikatnego naskórka i powstawanie kolejnych ran. Konieczne jest więc stosowanie specjalistycznych opatrunków, co nie tylko zmniejsza ryzyko powikłań, ale także ogranicza ból.

Tymczasem od nowego roku - po publikacji styczniowej listy refundacyjnej - opłaty do tych wyrobów znacznie wzrosły. Jak wyliczają chorzy miesięczny koszt tej samej liczby i rodzaju opatrunków w styczniu 2015 r. wynosił 248 zł, a od tego miesiąca - 3478 zł. Całkowity miesięczny koszt leczenia zachowawczego chorego na EB oszacowali na 5-7 tys. zł.

Ministerstwo zdrowia przyznało, że w związku z publikacją najnowszej listy refundacyjnej, wzrosły dopłaty pacjenta do 87 opatrunków, a spadły zaledwie dla 6 opatrunków kolagenowych. Zdaniem przedstawicieli resortu zmiany dopłat nie były związane ze zmianą urzędowych cen zbytu, które od stycznia br. są takie same jak w listopadzie i grudniu 2016 r. zaś ze zmianą podstawy limitu finansowania, która jest wyznaczana automatycznie w sposób regulowany ustawą refundacyjną.

Z analiz MZ wynika, że sposobem na obniżenie dopłaty pacjenta może być obniżenie urzędowej ceny zbytu i wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów na wtorek resort umówił spotkanie z firmą Mölnlycke Health Care Polska Sp. z o.o., odpowiedzialną za opatrunki Mepilex, stosowane przez pacjentów z EB. "Jeśli firma zdecyduje się na złożenie wniosków o obniżenie urzędowych cen zbytu, to (przy założeniu, że limit finansowania (...) się nie zmieni) spowoduje to spadek dopłat pacjenta do tych opatrunków" - czytamy w piśmie MZ. "Ponadto w Ministerstwie Zdrowia rozpatrywane są możliwości innych działań, których podjęcie byłoby bieżącym wsparciem wobec pacjentów z EB" - dodaje MZ

Kolejna lista refundacyjna będzie opublikowana przed 1 marca br.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem