Nowoczesny szpital | jr | 30 grudnia 2016, 18:22

Szpital Uniwersytecki laureatem konkursu Ministerstwa Zdrowia

Szpital Uniwersytecki w Krakowie od lat jest liderem stosowania metody NWM w Polsce.
fot. archiwum

Szpital Uniwersytecki w Krakowie, jako jedna z 12 placówek w Polsce, wygrał konkurs Ministerstwa Zdrowia na realizację nowego programu polityki zdrowotnej „zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc na lata 2016-2018”. Dzięki pozyskanym funduszom – ok. 370 tys. PLN – oddział pulmonologii szpitala wyposażono w nowoczesną aparaturę medyczną.

Pięć nowych respiratorów do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej (NWM) łóżka bariatryczne, analizator parametrów krytycznych, pompy infuzyjne, kardiomonitory, nebulizatory, ssaki – nowy sprzęt pozwoli nowocześnie i skutecznie leczyć pacjentów Oddziału Klinicznego Pulmonologii SU. Dodatkowo pacjenci wymagający leczenia NWM, po wypisie z oddziału będą mieli również zapewnioną wielotygodniową domową rehabilitację medyczną, którą w ramach programu POL-VENT zapewnią szpitalni rehabilitanci.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie od lat jest liderem stosowania metody NWM w kraju, uczestnicząc w tworzeniu standardów postępowania w leczeniu niewydolności oddechowej i prowadzenia NWM.
Krajowy program zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc na lata 2016-2018 – poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej i wyposażenie je w nowoczesną aparaturę do wentylacji, sprzęt medyczny do monitorowania chorych oraz prowadzenie programu rehabilitacji pulmonologicznej – jest istotnym postępem w możliwości rozwoju i powszechnego stosowania metody NWM w leczeniu tej grupy chorych.
W Polsce nadal duża liczba chorych z niewydolnością oddechową leczonych jest metodą wentylacji inwazyjnej, co nie tylko związane jest z ryzykiem większej liczby powikłań, ale także nierzadko wymaga zastosowania założenia przewlekłej tracheostomii. Stosowanie NWM pozwala często uniknąć konieczności intubacji i tracheostomii. Wykorzystanie wentylacji nieinwazyjnej jest ponadto doskonałym narzędziem leczenia pacjentów z innymi schorzeniami, np. układu nerwowo-mięśniowego, prowadzącymi do deformacji klatki piersiowej, z porażeniem przepony, z ciężkimi postaciami bezdechu sennego czy hipowentylacji otyłych.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem