Wydarzenia | jr | 29 grudnia 2016, 10:11

Najważniejsze wydarzenia w polskiej medycynie 2016 roku


fot. Archiwum

To był rok protestów i nowatorskich zabiegów: kolejne przekroczone bariery w transplantologii, pierwsze wybudzenia ze śpiączki po zastosowaniu nowatorskiej techniki wszczepienia stymulatorów z jednej strony i strajki najpierw pielęgniarek z CZD a potem Porozumienia Zawodów Medycznych z drugiej. Zobaczcie - jakie inne wydarzenia wpłynęły na polską medycynę i ochronę zdrowia. Przedstawiamy subiektywną listę 10 najważniejszych medycznych faktów z mijającego, 2016 roku.

1.    Leki 75+

Ustawa wprowadzająca bezpłatne leki refundowane dla seniorów. Zgodnie z rządowym projektem preparaty, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom powyżej 75. roku życia, znajdą się na odrębnym wykazie listy leków refundowanych. Darmowe leki dla seniorów od 75 roku życia były jedną z najważniejszych obietnic wyborczych, jednak - zdaniem części ekspertów - program nie spełnia pokładanych w nim nadziei: refundowana jest tylko część leków (na pierwszej liście 75+ znalazło się 68 substancji czynnych) a wypisać je może wyłącznie lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

2.    Wybudzenia po wszczepieniu stymulatorów osobom w śpiączce

W maju w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów u czworga pacjentów w śpiączce. W lipcu urządzenia wszczepiono kolejnym chorym z minimalnym stanem świadomości. U wszystkich pacjentów, którym wszczepiono stymulatory rodziny i lekarze zauważają poprawę. Zaobserwowano wyraźną poprawę kontaktów z otoczeniem, poprawę w zakresie spastyczności aż po poprawę kontaktów ze światem zewnętrznym.
Pod koniec grudnia, po kilku latach starań, udało się otworzyć pierwszą Klinikę wybudzeń dla dorosłych, tzw. "Budzik dla dorosłych".

3.    Koniec refundacji programu in vitro

Rzad nie zdecydował się na kontynuację programu refundacji in vitro, choć w czasie jego trwania (2013-2016) urodziło się ponad 5,3 tys. dzieci. Pary, które teraz będą chciały skorzystać z procedury in vitro, będą musiały finansować ją z własnych pieniędzy lub liczyć na dofinansowanie tej metody przez samorządy -  jednak tylko nieliczne miasta zdecydowały się na to.
Ministerstwo Zdrowia postawiło na dofinansowanie „rozwoju działań związanych z diagnostyką i wcześniejszym leczeniem niepłodności oraz umocnienie zdrowia prokreacyjnego w populacji’.

4.    Replantacja powłok okolic twarzoczaszki


Zespół gliwickich specjalistów pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadził zabieg replantacji powłok okolic mózgu i twarzoczaszki oraz części szyi. Pomimo granicznego czasu ośmiu godzin niedokrwienia zimnego przywrócono prawidłowe ukrwienie i żywotność replantu. Przywrócono w całości oderwane powłoki mózgu i twarzoczaszki z wykorzystaniem licznych mikrozespoleń tętniczych i żylnych o średnicy poniżej 1 mm. To pierwszy taki zabieg  w Polsce.  

5.    Interwencyjne Centrum Neuroterapii

W Szpitalu Bródnowskim, z inicjatywy prof. Mirosława Ząbka, kierownika kliniki neurochirurgii otwarto Interwencyjne Centrum Neuroterapii (ICN). Jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. Przeprowadzane są tu wyjątkowo precyzyjne operacje mózgu, monitorowane w czasie rzeczywistym z użyciem najnowszej generacji rezonansu magnetycznego 3.0 Tesla. Inwestycja kosztowała ok. 24 mln zł.

6.    POZ dla wszystkich

Nowelizacja ustawy o świadczeniach gwarantowanych umożliwiła wszystkim obywatelom RP - także nieubezpieczonym - dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej  (w tym opieki ambulatoryjnej i nocnej). NFZ nie będzie mógł dochodzić kosztów udzielonych świadczeń w takim przypadku.
Z zapisów wynika jednak, że nie chodzi o wszystkich nieubezpieczonych, a jedynie tych, którzy de facto mają uprawnienia do korzystania ze świadczeń, ale nie dopełnili wymaganych biurokratycznych formalności.

7.    Kodeks Przejrzystości

Kilkadziesiąt farmaceutycznych firm mających swoje filie w Polsce zdecydowało się ujawnić finansowe powiązania ze światem lekarskim. Chodzi o kwoty, jakie firmy wydały na sponsorowanie wyjazdów lekarzy na różnego typu kongresy, sympozja i konferencje, jakie zapłaciły za wygłoszone przez nich wykłady i opracowane ekspertyzy oraz wydatki na badania kliniczne. Kodeks przejrzystości to część europejskiego projektu, którego celem jest zwiększenie transparentności współpracy innowacyjnych firm farmaceutycznych ze środowiskiem medycznym. Zdaniem pomysłodawców - regularnie publikowane dane związane z finansową współpracą mają poprawić wizerunek branży.

8.    Rok protestów

Jeszcze nigdy nie było tylu protestów. Najpierw w maju pielęgniarki z CZD odeszły od łóżek pacjentów. Domagały się podwyższenia wynagrodzeń i poprawy warunków pracy, m.in. poprzez zwiększenie zatrudnienia. Przez wszystkie dni strajku prowadzone były negocjacje, w których uczestniczyli niezależni mediatorzy i przedstawiciele resortu zdrowia, jednak rozmowy były wielokrotnie przerywane. Pielęgniarki przekonywały, że dyrekcja proponuje jedynie "wirtualne rozwiązania"; dyrekcja placówki twierdziła, że szpitala nie stać na zrealizowanie oczekiwań płacowych strajkujących. Strajk zakończył się po16 dniach. Na mocy przyjętego kompromisu pielęgniarki otrzymały 300 zł brutto podwyżki.
Następnie we wrześniu Porozumienie Zawodów Medycznych zorganizowało manifestację, która przeszła ulicami Warszawy. Oprócz wzrostu płac jednym z głównych postulatów był wzrost nakładów na system ochrony zdrowia. Przedstawiciele zawodów medycznych nie zgadzają się też, żeby ich pracę nazywać służbą.

9.    Ustawa o zawodzie Fizjoterapuety

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która już na etapie legislacji wzbudzała wiele kontrowersji ostatecznie weszła w życie 31 maja 2016 r. Wyczekiwany przez środowisko dokument reguluje m.in. kwestie wykonywania tego zawodu, kształcenia, działania samorządu zawodowego oraz odpowiedzialności zawodowej. Została ona przyjęta w ubiegłej kadencji Sejmu, a w październiku podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zdaniem Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska ustawa jest dokumentem kompletnym, przemyślanym, tworzonym przez środowisko fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia od 28 lat. Poparło ponad 100 organizacji pacjentów, specjaliści urzędnicy oraz całe środowisko 70 tys. fizjoterapeutów.

10.    Szczepionki na pneumokoki w kalendarzu szczepień

Od 1 stycznia 2017 r. wszystkie dzieci będą obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom, a koszty szczepień pokryje minister zdrowia.

Czytaj też:

http://portalemedyczne.pl/379/2213/10-wydarzen-ktore-zmienily-medycyne-i-ochrone-zdr/
http://portalemedyczne.pl/3065/6206/10-wydarzen-ktore-zmienily-polska-medycyne-i-ochr/


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem