Transplantacja, innowacyjny zabieg | jr | 22 grudnia 2016, 11:22

Pierwszy na świecie przeszczep ręki, której nie było


fot. Geudki CC0 Public Domain

Chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pod kierunkiem dr Adama Domanasiewicza przeszczepili dorosłemu pacjentowi dłoń, której nie miał od urodzenia. To pierwszy taki zabieg na świecie.

Zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK przeszczepił dłoń 32-letniemu mężczyźnie, który urodził się bez dłoni. Dawcą był zmarły mężczyzna. Przeszczepienie kończyny u osoby z wadą rozwoju jest szczególnie trudne z kilku powodów „Kończyna, do której się doszywamy jest niedorozwinięta, brakuje naczyń, mięśni, nerwów. Mięśnie są zanikowe i nie pasują do zdrowej kończyny od dawcy. Inną barierą przy transplantacji u osoby z wadą wrodzoną jest tzw. kwestia odpowiedniej reprezentacji korowej w mózgu, odpowiedzialnej za tę kończynę. Mówiąc prościej mózg może nie wiedzieć jak taką nową kończyną obsługiwać” - wyjaśnia dr Domanasiewicz.  
Połączenia kostnego dokonano powyżej nadgarstka, jednak nerwy biorcy były tak zanikowe, a naczynia krwionośne tak cienkie, że połączono je znacznie wyżej - na wysokości przedramienia.
Zabieg, który trwał 13 godzin przeprowadzono 15 grudnia. Kilkanaście dni po zabiegu pacjent może zginać kciuk i  w niewielkim stopniu palce. Lekarze mówią, że o pełnym sukcesie będzie można mówić, gdy pacjent będzie miał taka samą lub większą sprawność jak w przypadku najlepszej protezy. Będzie to wiadomo za pół roku.  
Był to pierwszy na świecie zabieg przeszczepienia ręki u dorosłego pacjenta, który urodził się bez tej części ciała. Dwie podobne operacje wykonano w Indonezji i Kanadzie u noworodków w trakcie rozdzielania bliźniąt syjamskich.
Przeszczepienie dłoni to początek programu transplantacji, który po roku pracy w Klinice Chirurgi Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu chce realizować w tej placówce. Wcześniej  dr Domanasiewicz przez 25 lat był chirurgiem pierwszego w Europie ośrodka replantacji przy szpitalu św. Jadwigi w Trzebnicy (Dolnośląskie),
 Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem