RAPORT | ELA | 21 grudnia 2016, 15:08

Rynek obrazowania medycznego w Polsce wciąż niedojrzały


fot. archiwum

Z uwagi na wzrost znaczenia diagnostyki i profilaktyki rynek usług diagnostyki obrazowej posiada obecnie bardzo duży potencjał rozwoju – uważają analitycy.

Z najnowszego raportu firmy PMR „Rynek usług diagnostyki obrazowej i radioterapii w Polsce 2016” wynika, że obecnie wiele czynników sprzyja rozwojowi rynku diagnostyki obrazowej nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Przede wszystkim rośnie jej znaczenie w opiece zdrowotnej – metody badań są coraz nowocześniejsze, a postęp nauki i ekspansja światowych graczy w tej dziedzinie są czynnikami naturalnie napędzającymi rozwój rynku.  

„Dostępna w Polsce aparatura do nowoczesnego obrazowania medycznego metodami takimi jak MRI czy TK, należy do najmłodszych w skali europejskiej i struktura wiekowa aparatury podobna jest do struktury charakterystycznej dla słabo rozwiniętych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to dowód na to, że rynek obrazowania medycznego w Polsce jest stosunkowo niedojrzały” – uważa Monika Stefańczyk, autorka raportu PMR.  

Z analizy wynika, że czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na wartość usług diagnostyki obrazowej, jest polityka państwa w zakresie zawierania umów ze świadczeniodawcami oraz wysokość wydatków publicznych na diagnostykę. Część prywatnych firm medycznych jest chętna świadczyć usługi także w oparciu o kontrakty z NFZ, a zdecydowana większość pacjentów jest zmuszona polegać na świadczeniach finansowanych przez państwo, głównie z uwagi na wysokie koszty badań.

„Dlatego też, ze względu na dość stałe nakłady na ten cel w NFZ, prognozujemy stabilny i umiarkowany wzrost wartości rynku usług diagnostyki obrazowej. Co więcej, fundusze unijne na zakup sprzętu nie będą już tak duże, jak w poprzednich latach. Czynnikiem napędzającym rynek będą wydatki prywatne (fee-for-service, jak również abonamenty i ubezpieczenia zdrowotne), choć tu gracze borykać się będą ze zjawiskiem spadających cen. Ogólnie rzecz biorąc, prognoza PMR zakłada rozwój rynku usług diagnostyki obrazowej na poziomie 5-6 procent w latach 2016-2021, aż do wartości 6,4 mld zł w 2021 r.” – czytamy w raporcie PMR.

Stabilny rozwój rynku w prognozowanym okresie będzie wynikał ze wzrostu konsumpcji wspieranej przez dobrą sytuację na rynku pracy oraz rosnącą inflację (w 2019 r. na poziomie 2,2 proc.). Jednocześnie w horyzoncie prognozy oczekuje się niewielkiego spowolnienia wzrostu gospodarczego, obniżenia tempa wzrostu konsumpcji, zmniejszającej się liczby osób zatrudnionych oraz spadku liczby ludności ogółem w Polsce, przez co tempo wzrostu wartości rynku również spowolni. 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem