Praca, kariera | jr | 19 grudnia 2016, 9:59

Polscy naukowcy w Academia Europaea

Academia Europea zrzeszała ok. 2,5 tys. członków, w tym około 50 laureatów Nagrody Nobla, stając się największym paneuropejskim towarzystwem naukowym
fot. archiwum

Prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed oraz prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed zostali członkami Academia Europaea.

Academia Europaea powstała w 1988 r. z inicjatywy m.in. Royal Society. To pozarządowa organizacja naukowa, która w swojej misji deklaruje w szczególności działania na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji, wspieranie badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych, zwłaszcza w zakresie spraw europejskich, promowanie wartości europejskiej nauki i badań. Academia Europaea jest finansowana ze środków własnych, dotacji rządowych i wpłat ze strony współpracujących instytucji. Jej pierwszy zjazd z udziałem ponad 600 naukowców z Europy odbył się w czerwcu 1988 r. w Londynie. Instytucja gromadzi specjalistów z różnych dziedzin nauki: medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. Według stanu na 2011 r. zrzeszała około 2,5 tys. członków, w tym około 50 laureatów Nagrody Nobla, stając się największym paneuropejskim towarzystwem naukowym.

Academia Europaea koncentruje się na działalności opiniodawczej i doradczej w zakresie nauki, współpracując w tym zakresie m.in. z Komisją Europejską. Struktura organizacyjna obejmuje podział na sekcje (ponad 20) w czterech różnych klasach przedmiotowych (nauki humanistyczne, nauki społeczne i pokrewne, nauki ścisłe, nauki biologiczne).

Jej siedziba mieści się w Londynie. Akademia zorganizowała także kilka swoich biur w krajach europejskich (w tym w Barcelonie i we Wrocławiu) oraz centrum informacyjne w Grazu.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem