INNOWACJE | fir | 14 grudnia 2016, 11:22

Niecodzienny zabieg pęcherza moczowego w Krakowie

Specjaliści Scanmed operację wykonali sposobem mini-laparoskopii przezpęcherzowej.
fot. Scanmed

Prof. Marcin Jóźwik i dr n. med. Paweł Szymanowski ze Szpitala św. Rafała w Krakowie przeprowadzili skomplikowany, małoinwazyjny zabieg laparoskopowego usunięcia zastawki uniemożliwiającej opróżnianie pęcherza moczowego u młodej pacjentki.

Jak wyjaśnia Paweł Szymanowski, ordynator Oddziału Ginekologii w Szpitalu Św. Rafała operację wykonano sposobem mini-laparoskopii przezpęcherzowej, to znaczy bez otwarcia jamy brzusznej i bez otwarcia pęcherza moczowego.

„Innowacyjność tego zabiegu polega na tym, że chora tkanka zalegająca w okolicy ujścia wewnętrznego cewki moczowej i blokująca odpływ moczu została usunięta specjalnymi narzędziami laparoskopowymi o zmniejszonych wymiarach, wprowadzonymi przez powłoki bezpośrednio do pęcherza moczowego”
– mówi prof. dr hab. med. Marcin Jóźwik, konsultant naukowy w Szpitalu Św. Rafała w Krakowie i kierownik Katedry Ginekologii, Endokrynologii Ginekologicznej i Położnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zastosowanie małoinwazyjnych metod endoskopowych ogranicza uraz okołooperacyjny i pozwala na szybszy niż po zabiegach tradycyjnych powrót pacjentów do zdrowia. Operacja była możliwa dzięki współpracy lekarzy ze Szpitala Św. Rafała w Krakowie z firmami Karl Storz i Olympus, które udostępniły zestawy nietypowych mini-instrumentów.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem