KAMPANIA | jj | 4 sierpnia 2015, 11:51

Chrońmy dzieci przed pneumokokami

Przed poważnymi konsekwencjami choroby pneumokokowej może uchronić szczepienie.
fot. Archiwum

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wprowadzenie szczepień przeciw pneumokokom we wszystkich krajach. W Polsce wystartowała właśnie II ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna pt. „Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!”.

Pneumokoki to jedne z najgroźniejszych bakterii zagrażających zdrowiu i życiu małych dzieci, zwłaszcza do 2 roku życia, ze względu na to, że ich układ odporności nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony. Przed poważnymi konsekwencjami choroby pneumokokowej, takimi jak głuchota, padaczka, niedowłady, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, a nawet zgon może jednak uchronić szczepienie.

„Szczepienia to najskuteczniejsza i zarazem bezpieczna metoda zapobiegania wielu groźnym schorzeniom zakaźnym. Za cel postawiliśmy sobie edukowanie na temat jednego z największych współczesnych zabójców małych dzieci – pneumokoków oraz możliwości skutecznej ochrony maluchów przed tymi groźnymi bakteriami” – mówi Andrzej Kuczara, prezes fundacji „Aby żyć”, która jest organizatorem kampanii.

W Polsce specjaliści w dziedzinie pediatrii i chorób zakaźnych, w tym powołany przez ministra zdrowia Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych, od lat podkreślają, że rozszerzenie kalendarza szczepień obowiązkowych o szczepienia przeciw pneumokokom ma znaczenie priorytetowe. Zakażenia tymi bakteriami są bowiem jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności małych dzieci na świecie. Pojawia się również coraz więcej szczepów pneumokoków opornych na znane antybiotyki, takie jak penicylina.

„Najtrudniejszą formą spotkań człowieka z pneumokokiem, którą można porównać do wielkiej wojny, jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP)” – tłumaczy dr med. Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Jana Bogdanowicza w Warszawie. IChP może przybrać postać zapalenia płuc z bakteriemią, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Jej przebieg może być bardzo gwałtowny – z zaburzeniami świadomości, niewydolnością oddechową, dlatego dzieci z IChP często wymagają pobytu na oddziale intensywnej terapii.

„Często pierwsze dni hospitalizacji to dni walki o życie. I nieraz tak bliskie spotkania z pneumokokiem kończą się śmiercią dziecka. A nawet, gdy wydaje się, że już wygraliśmy tę walkę, to pojawiają się powikłania: osłabienie słuchu lub głuchota, padaczka, niedowład, porażenie, opóźnienie rozwoju psychoruchowego” – podkreśla Aneta Górska-Kot.


WHO podaje, że rocznie na świecie z powodu zakażeń pneumokokowych umiera 1,6 mln ludzi, w tym 1 mln dzieci. Według danych Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN), w Polsce obserwuje się stale rosnącą liczbę zachorowań na IChP, zwłaszcza u dzieci.

Organizatorzy kampanii przypominają, że szczepienia przeciwko pneumokokom wskazywane są przez ekspertów medycznych jako najważniejsze z listy szczepień zalecanych i powinny być wybierane przez rodziców w pierwszej kolejności. Obecnie na rynku dostępne są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki tzw. skoniugowane przeciw pneumokokom.

Więcej na www.szczepmy.com.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem