Pediatria w POZ | ELA | 31 grudnia 2013, 12:03

Rodzinni lekarze protestują

Jesteśmy w pełni przygotowani do objęcia opieką małoletnich pacjentów - podkreślaja lekarze rodzinni.
fot. Archiwum

Specjaliści medycyny rodzinnej oraz specjaliści z zakresu pediatrii skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia ostro krytykują apel Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. „Pragnę wyrazić stanowczy sprzeciw wobec nieuzasadnionych i krzywdzących tez, które wygłasza Pani, nie po raz pierwszy, a które znalazły się w podpisanym przez Panią Prezes apelu - czytamy w liście otwartym, jaki do prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. dr hab. Alicji Chybickiej skierowała Bożena Janicka, szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

 „Podważanie kompetencji lekarzy tworzących system podstawowej opieki zdrowotnej nie tylko jest pozbawione podstaw merytorycznych i nie znajduje potwierdzenia w danych statystycznych, ale także w opinii PPOZ w sposób jednoznaczny narusza normy Kodeksu Etyki Lekarskiej. W podpisanym przez Panią Prezes stanowisku stwierdza się, że lekarze rodzinni – którzy „ramach swojej specjalizacji odbywają jedynie 6-miesięczne szkolenie z zakresu medycyny wieku rozwojowego (pediatrii)” – nie są właściwie przygotowani do sprawowania opieki nad dzieckiem w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, o czym świadczyć mają „tragiczne wydarzenia prezentowane w 2012 i 2013 roku w środkach masowego przekazu, a dotyczące kilkunastu zgonów dzieci”. To teza skandaliczna. Każdy z tych zgonów to tragedia. Całkowicie niedopuszczalne są jednak próby obciążania odpowiedzialnością za te dramatyczne przypadki środowiska lekarzy rodzinnych. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy codziennie swoją ciężką pracą dbają o zdrowie swoich małoletnich i dorosłych pacjentów, nie zasługują na podobne publiczne pomówienia, które naruszają ich dobre imię i podważają ich autorytet w oczach pacjentów.” – twierdzi Bożena Janicka.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem