ONKOLOGIA | opr. FIR | 14 listopada 2014, 14:08

Pacjenci i lekarze o dostępie do przełomowych terapii

Stosowanie terapii molekularnej w onkologii uzasadnia wysoka częstotliwość występowania guzów z przynajmniej jedną mutacją genetyczną.
fot. Archiwum

Onkologia molekularna może być szansą w leczeniu niektórych nowotworów. Wyniki sondażu przeprowadzonego wśród pacjentów i lekarzy wskazują jednak, że wiedza w tym zakresie jest niedostateczna.

Ewolucja w onkologii, dzięki postępom w badaniach genetycznych, prowadzi do stopniowego odchodzenia od leczenia nowotworów opartego na zasadzie uniwersalnej terapii, w kierunku, bazującej na genetycznych cechach danego nowotworu, personalizowanej terapii molekularnej. Stosowanie terapii molekularnej w onkologii uzasadnia wysoka częstotliwość występowania guzów z przynajmniej jedną mutacją genetyczną. Średnio aż 40 proc. wszystkich nowotworów wykazuje takie cechy. W przypadku niektórych nowotworów, jak czerniak, wskaźnik ten przekracza 70 proc.

Firma Novartis sfinansowała przeprowadzenie globalnego badania ankietowego odzwierciedlającego opinie na ten temat ponad 470 przedstawicieli grup pacjenckich i środowiska medycznego z ponad 50 krajów, w tym Polski. Sondaże zostały przeprowadzone przez firmy badawcze - PatientView i Gfk. Uzyskane wyniki wskazują na brak dostępu do informacji dotyczących zarówno medycyny spersonalizowanej, jak i przełomowych terapii dzięki niej powstających.

Opinie pacjentów….

Podejmowanie działań, by stać się dla pacjentów głównym źródłem informacji na temat medycyny spersonalizowanej deklaruje 60 proc. organizacji pacjenckich. Jednakże prawie 1/3 z nich wskazuje na ograniczenia w dostępie do informacji na temat testów diagnostycznych, czy terapii spersonalizowanych. Przedstawiciele organizacji pacjenckich dostrzegają potrzebę wzmocnienia relacji z nowymi interesariuszami, upatrując w tym szansy na skuteczniejsze działanie na rzecz pacjentów. Jeszcze więcej, bo 66 proc. uważa, że potrzebny jest rozwój praktycznych wytycznych dotyczących leczenia a 53 proc. - wdrożenie procedur w zakresie badań przesiewowych i diagnostyki.

 ….i lekarzy

Możliwości, jakie stwarza spersonalizowana medycyna docenia 98 proc. przedstawicieli środowiska medycznego, biorących udział w badaniu. Jednocześnie aż 70 proc. z nich dostrzega poważne bariery, które blokują jej rozwój. 83 proc. ankietowanych uważa, że cały system ochrony zdrowia musi się zmienić, by wspierać medycynę spersonalizowaną. Z kolei 75 proc. wskazuje na potrzebę większego zaangażowania personelu medycznego w rozwój tej dziedziny.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem