ONKOLOGIA | opr. FIR | 7 listopada 2014, 15:04

Niedożywienie chorych na raka to lekceważony problem

Niedożywienie pacjentów onkologicznych gotyczy nawet 90 proc. chorych.
fot. Archiwum

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych opracowała Ankietę Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych, która jest obecnie dystrybuowana w gabinetach lekarzy onkologów w całej Polsce. Czy pomoże ograniczyć powszechne zjawisko niedożywienia osób z chorobą nowotworową?

Ankieta Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. Ideą tego przedsięwzięcia  jest zwrócenie uwagi lekarzy i pacjentów na fakt, że zazwyczaj pomijane aspekty życia chorego, takie jak zmniejszona aktywność fizyczna, problem z apetytem lub nawet niewielki spadek masy ciała, mogą prowadzić do niedożywienia pacjenta, a w następstwie do spadku efektywności terapii przeciwnowotworowej.

Niedożywienie pacjentów onkologicznych to powszechnie występujący, ale wciąż niedoceniany problem. Dotyczy nawet 90 proc. chorych. Jego następstwem jest gorsze rokowanie i ograniczenie skuteczności leczenia. Sprawia, że pacjenci z choroba nowotworową znacznie częściej narażeni są na infekcje i powikłania pooperacyjne. Niestety, ciągle powszechne jest fałszywe przekonanie, że chory na nowotwór musi chudnąć. W rzeczywistości brak łaknienia to następstwo zmian zachodzących w organizmie dotkniętym chorobą. Taki stan to wyraźny sygnał, że należy szybko zareagować, ponieważ spadek wagi źle rokuje.

Zdaniem prof. Jacka Fijutha, prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, ankieta przygotowana przez Polską Kolację Pacjentów Onkologicznych, wykorzystana w codziennej praktyce lekarskiej, może stać się cennym źródłem informacji o jednym z najistotniejszych parametrów skutecznego leczenia przeciwnowotworowego.
„Ocena stanu odżywienia chorego na nowotwór jest jednym z najważniejszych czynników rokowniczych i predykcyjnych (warunkujących odpowiedź na leczenie) W niektórych nowotworach jest podstawą decyzji o intensywności leczenia, bądź wręcz warunkuje przeprowadzenie radykalnej terapii przeciwnowotworowej. Prawidłowe odżywienie chorego jest też podstawą paliatywnego i objawowego leczenia pacjenta onkologicznego” – podkreśla prof. Jacek Fijuth.

Ankieta, wypełniona przez pacjenta, a następnie oceniona przez lekarza, jest pierwszym tego typu narzędziem, które ma pomóc w eliminacji problemu niedożywienia chorych na raka. Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych zastrzega, że nie służy ani do weryfikacji pracy placówek medycznych, ani do ich oceny.
„Przygotowany przez PKPO dokument ma być jedynie wsparciem w ocenie stanu zdrowia chorego. Pacjent po otrzymaniu ankiety i wypełnieniu jej w domu, podczas kolejnej wizyty będzie mógł przedstawić wynik lekarzowi. Po zauważeniu nieprawidłowości w stanie odżywienia organizmu pacjenta, lekarz będzie mógł odpowiednio wcześnie zainterweniować, by zapewnić choremu dobrane do jego potrzeb wsparcie żywieniowe” – wyjaśnia Szymon Chrostowski.

Ankietę można wypełnić również on-line na stronie www.ankieta.nutriciaoncology.pl Po wypełnieniu formularza, wynik zostaje przesłany droga mailową. Partnerem projektu jest firma Nutricia Advanced Medical Nutrition.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem