Wywiad | Redakcja | 20 sierpnia 2014, 13:38

Stomia to zwycięstwo nad chorobą

Stomię łatwiej akceptują ci pacjenci, którzy przed zabiegiem nie mieli problemów z własnym wizerunkiem - mówi psychoonkolog i psychoseksuolog Bianca Kotoro.
fot. www.stomialife.pl

O tym, jak przygotować się do zabiegu wyłonienia stomii, jak ją zakceptować i po operacji żyć szczęśliwie mówi psychoonkolog, psycholog społeczny i psychoseksuolog Bianca Kotoro.

Jakie problemy pojawiają po zabiegu wyłonienia stomii?

Głównym problemem jest kwestia akceptacji stomii, gdyż ona zmienia wygląd naszego ciała, wizerunek, do którego przywykliśmy. Poprzez zmianę miejsca położenia układu wydalania, intymna sfera przestaje być poniekąd intymną. Akceptacja nowej sytuacji przychodzi znacznie łatwiej Osobom, które nie miały wcześniej problemów z poczuciem własnej wartości.

Jakie są różnice w procesie przyzwyczajania się do stomii u dzieci, dorosłych i osób starszych?

Należy pamiętać o tym, że każdy człowiek jest inny. Proces akceptacji uzależniony jest od wielu czynników m.in.: wieku, czy osobowości. Statystycznie akceptacja stomii najszybciej przychodzi małym dzieciom i osobom znacznie starszym. To, czy dziecko zaakceptuje nową sytuację, czy nie, zależy od dorosłych. Dzieci nie mają konotacji emocjonalnych, dla nich dane słowo, sytuacja nie jest powiązane z wcześniejszymi doświadczeniami. Dlatego przyjmują świat zero-jedynkowo, z nieświadomością istnienia innej rzeczywistości. Jeśli im na to pozwolimy, dzieci przyjmą nową sytuację jako "normalną" kolej rzeczy i nie będą odczuwały, że dana przypadłość jest czymś nienormalnym. A pytania zadawane przez dzieci są dobrym zjawiskiem.
Najtrudniejszy okres to czas pomiędzy 14. a 23. rokiem życia. Okres dojrzewania, bunt, burza hormonów, młodzieńcze plany - nie idą w parze z chorobą, ani jej następstwami. Zwłaszcza, że stomia nie jest przecież społecznie akceptowana.

Jakie działania powinna podjąć rodzina stomika, aby ułatwić mu akceptację nowej sytuacji?

Przede wszystkim zdobyć jak największą wiedzę o stomii i sprzęcie stomijnym. Nie negować wszelkich obaw stomika, ale wysłuchać i przedyskutować. Stomicy żyją z obawą, że woreczek się odklei i wydobędzie się z niego zawartość czy nieprzyjemny zapach. I nie możemy założyć, że woreczek nigdy się nie odklei, możemy natomiast zrobić wszystko, aby uniknąć niezręcznej sytuacji.

W jaki sposób mówić dzieciom o stomii?

Przede wszystkim należy mówić językiem zrozumiałym i dostosowanym do wieku dziecka. Zrezygnować z używania przenośni, czy abstrakcyjnych określeń - istota tkwi w prostocie.Takie podejście wynika z faktu, iż dzieci nie myślą w sposób abstrakcyjny. Dorośli zapominają, że u dzieci myślenie abstrakcyjne pojawia się około 11. roku życia. Wcześniej odbierają rzeczywistość taką, jaka ona jest w danej chwili. Bardzo istotne jest też, aby unikać komunikatów nacechowanych negatywnymi emocjami.

Czy można przygotować się psychicznie do wyłonienia stomii?

Ważny jest kontakt z drugim człowiekiem i dialog. Wyszukiwanie informacji w Internecie nie jest tożsame z rozmową. Okres przed operacją to idealny czas na przygotowanie się na nadejście zmian. Przyjrzenie się, jak będziemy wyglądać z doczepionym workiem stomijnym. Uzmysłowienie sobie, że moje życie się zmieni, co nie oznacza, że na gorsze. Będzie inne niż to, które znamy. Należy dać sobie czas. Wypełnić worek chociażby kiślem, wodą i zobaczyć, jak to wygląda. Czy wystaje spod ubrania, czy można to zamaskować? Ale nie należy myśleć, że jesteśmy w stanie przygotować się w 100 proc. na sytuację, która będzie miała miejsce w przyszłości i z wyprzedzeniem i uśmiechem ją zaakceptować. Nabycie wiedzy i świadomości pozwali jednak uniknąć szoku po operacji.

Z jakimi problemami intymnymi mogą spotkać się stomicy?

Na początku należy zadać sobie pytanie, czy moje życie seksualne przed operacją było udane? Bo może problem wcale nie tkwi w stomii. Po operacji wyłonienia stomii u mężczyzn może pojawić się problem braku erekcji w wyniku ponacinania nerwów. Ale jeśli stomik miał wcześniej np. cukrzycę, to ona może być powodem problemów z erekcją. Po operacji mogą pojawić się pewne ograniczenia dotyczące pozycji seksualnych i być może stomik będzie musiał zmienić swoje przyzwyczajenia seksualne i na nowo odkryć przyjemność. Ale wachlarz możliwości jest naprawdę bardzo szeroki.

W jaki sposób stomicy powinni mówić o swojej przypadłości partnerom?

W przypadku stałego partnera, który był przy nas podczas choroby, czy wypadu i który kocha nas, a nie nasze opakowanie - wystarczy szczera rozmowa, taka jaka nie raz miała miejsce w związku. Jeśli wygląd zewnętrzny miałby oddziaływać w znaczącym stopniu na trwający związek, to ludzie rozstawaliby się co chwila. Jednak decydują się na związki, aby móc dzielić ze sobą i szczęście i troski, rozmawiać o obawach i zmartwieniach. W związku komunikacja jest czynnikiem podstawowym.
Gdy mówimy o nowo poznanym partnerze, równie ważna jest szczerość. Informacja o obecności stomii nie musi pojawić się na samym początku znajomości, jednak po pewnym czasie niemożliwe stanie się jej ukrywanie. Jeśli dla drugiej osoby "opakowanie" będzie stanowić problem, to po co inwestować w taki związek?

Komu łatwiej zaakceptować obecność stomii: kobietom czy mężczyznom?

To jak potoczy się prces akceptacji zależy od osobowości kobiety lub mężczyzny. Istotne jest poczucie własnej wartości, wsparcie otrzymywanie od innych osób, a także przystosowanie do funkcjonowania w społeczeństwie.

Jak radzić sobie z odrzuceniem i brakiem akceptacji?

Nie ma złotej recepty, bo każdy z nas jest inny. Jedni będą woleli adaptować się pośród stomików, inni nie. Praca nad zaakceptowaniem własnego ciała to proces indywidualny, dlatego terapia wspomagająca jest dobierana do danej osoby. Nigdy nie ma dwóch identycznych terapii.

Źródło: Ogólnopolska Kampania Społeczna "Stomalife. Odkryj Stomię" http://stomalife.pl/
 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem